Jak dobrać krem do twarzy?

Jak dobrać krem do twarzy?

21.02.2019 | Baby skin care

Zastanawiasz się, jak dobrać krem do twarzy, który zagwarantuje Ci idealną pielęgnację? Bardzo duży wybór preparatów, dostępnych na rynku, nie ułatwia zadania. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym różnią się kremy do twarzy, jak określić swój typ cery i dopasować idealną ochronę dla niej. Poznaj zasady doboru kremu stosownie do wieku i dowiedz się, jakie składniki powinny zawierać kremy, które pomogą Ci pokonać różne problemy skórne.

Czym różnią się kremy do twarzy?

Kremy do twarzy różnią się markami, wyglądem opakowań, cenami oraz składem. Wykorzystanie konkretnych składników sprawia, że poszczególne specyfiki odpowiadają potrzebom różnych typów skóry i mają nieco inne działanie.

Poszczególne kremy dopasowane są do pielęgnacji różnych typów skóry. Producenci swoje formuły opracowują również pod kątem wieku użytkowników oraz problemów ze skórą. Zastanawiasz się, jak dobrać krem do twarzy? Przede wszystkim musi być on dopasowany do typu oraz indywidualnych potrzeb Twojej cery. Wtedy zapewni właściwą ochronę i pielęgnację, sprawi, że będziesz się prezentować młodo i promiennie.

Określ jaki masz typ cery

Pierwszym krokiem powinno być określenie rodzaju cery. Podstawowe typy cery to:

1. Normalna

Jest miękka i elastyczna, nie są na niej widoczne ujścia mieszków włosowych czy rozszerzone naczynka. Taką cerę zwykle mają dzieci. Z wiekiem cera normalna może się zmieniać, a na twarzy pojawiają się wtedy defekty.

2. Tłusta

Jest błyszcząca, ponieważ jej powierzchnię pokrywa powłoka sebum. Na buzi wyraźnie odznaczają się ujścia mieszków włosowych, mogą pojawiać się wypryski i zaskórniki. Plusem cery tłustej jest jednak to, że starzeje się wolniej niż cera normalna czy sucha.

3. Cera sucha

Jest szorstka w dotyku, cienka i napięta, może się łuszczyć. Cera sucha jest delikatna i szybciej się starzeje (wcześniej pojawiają się na niej zmarszczki).

4. Cera mieszana

W okolicy nosa, brody i czoła (tzw. strefa T) skóra jest wyraźnie błyszcząca, a w obrębie policzków bardzo sucha. Cera mieszana jest trudna w pielęgnacji, ponieważ wymaga doboru kosmetyków o różnym działaniu. Najczęściej ma ona tendencję do przesuszania zimą i przetłuszczania latem.

Poza podstawowymi cechami wyróżniono również podtypy cery:

  • dojrzałą,
  • wrażliwą,
  • naczyniową.

Jak dobrać krem do twarzy, gdy masz problem z określeniem typu swojej cery? W takim przypadku, warto udać się do specjalisty (kosmetologa, dermatologa), który pomoże precyzyjnie określić typ cery i zdiagnozuje ewentualne problemy skórne. Specjalista pomoże Ci również wybrać krem, który wpisze się w Twoje indywidualne potrzeby.

Jak dobrać krem do cery normalnej?

Cera normalna jest elastyczna i nie wymaga normalizacji. Idealnie sprawdzą się preparaty, które zapobiegną starzeniu się skóry, lekko ją nawilżą i ochronią przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Możesz stosować lekkie kremy nawilżająco-rewitalizujące lub preparaty z dodatkami wzmacniającymi czy przeciwzmarszkowymi (w zależności od Twojego wieku).

Jak dobrać krem do cery suchej?

Sucha cera wymaga intensywnego nawilżenia i regeneracji. Idealny krem do tego typu cery powinien zawierać:

  • kwas hialuronowy – intensywnie nawilża skórę, regeneruje ją, łagodzi podrażnienia, zwiększa elastyczność i zapobiega łuszczeniu się skóry,
  • witaminę A – wygładza zrogowaciały naskórek i spłyca zmarszczki,
  • kolagen – zatrzymuje wodę na powierzchni naskórka i uelastycznia skórę,
  • glicerynę – dociera do głębokich partii warstwy rogowej i reguluje wilgotność skóry,
  • olej z migdałów – zmiękcza naskórek.

Dobry krem do cery suchej nawilży naskórek, złagodzi uczucie napięcia skóry i wspomoże odbudowę warstwy hydrolipidowej (dobrze, aby miał bogatą, kremową konsystencję i zawierał więcej składników lipidowych).

Jak dobrać krem do cery tłustej?

Cera tłusta jest świecąca, dlatego wiele osób sięga po kosmetyki, które pomogą wysuszyć i zmatowić jej powierzchnię. Warto jednak pamiętać, że ona także wymaga nawilżenia. Celem kremu do twarzy jest normalizacja skóry. W składzie kremu do cery tłustej powinny znaleźć się więc składniki nawilżające znane z kosmetyków do cery suchej (np. kwas hialuronowy, gliceryna czy kolagen).

Dodatkowo, preparat powinien być wzbogacony m.in. o:

  • kwas owocowy (np. mlekowy, migdałowy, glikolowy) – złuszcza naskórek i wygładza go,
  • kwas salicylowy – oczyszcza pory i łagodzi stan zapalny,
  • ekstrakty ziołowe działające przeciwzapalnie – rumianek, zielona herbata, rozmaryn czy ekstrakt z zielonego owsa,
  • kwas linolowy – jest on zawarty m.in. w oleju z wiesiołka, czarnuszki, orzecha włoskiego, pestek winogron, konopnym,
  • glinkę kaolinową – wspomaga przyciąganie, absorpcję i wydalanie toksyn,
  • cynk – ściąga pory, wspomaga gojenie stanu zapalnego i pomaga oczyścić skórę.

Na dzień można zastosować krem matujący, który uchroni buzię przed błyszczeniem, a na noc krem, który znormalizuje wydzielanie sebum.

Jak dobrać krem do cery mieszanej?

Cera mieszana jest dość trudna w pielęgnacji ze względu na różne potrzeby skóry na poszczególnych obszarach. Jak dobrać krem do twarzy, aby spełnić wymogi skóry mieszanej? Dermatolodzy zalecają dokładną obserwację. Najczęściej latem lepiej sprawdzą się lekkie kremy nawilżające, a zimą, gdy skóra jest bardziej przesuszona, kremy o bogatszej konsystencji. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty do cery mieszanej. Mają one lekką konsystencję, dobrze się wchłaniają i zapobiegają błyszczeniu (regulują produkcję sebum w strefie nosa, brody i czoła).

Optymalny poziom nawilżenia zapewnią kremy z dodatkiem:

  • gliceryny,
  • kwasu hialuronowego,
  • glikolu propylenowego.

Rano warto sięgnąć po krem z witaminą A i E, koenzymem Q10, przeciwutleniaczami i filtrem UV. Taki krem zapobiegnie rozwojowi wolnych rodników. Na noc nakładaj preparat wzbogacony retinolem lub alfa-hydroksykwasami, które wygładzą skórę.

Skład kremu ma znaczenie

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać krem do twarzy, zwróć uwagę na skład poszczególnych preparatów. Substancje aktywne wpływają na działanie kosmetyku, dlatego warto czytać etykiety. Producenci podają składniki od tych, których preparat zawiera najwięcej po te, które zostały dodane w śladowych ilościach. Gdy np. krem reklamowany jest jako preparat na bazie oleju arganowego, zwróć uwagę, czy składnik ten rzeczywiście znajduje się jako jeden z pierwszych na liście. Niestety często zdarza się, że cenne składniki mają za zadanie jedynie przyciągnąć zainteresowanie, a w rzeczywistości dodano je jedynie w śladowych ilościach.

Najlepsze są kremy, które nie zawierają większej ilości sztucznych składników. Twój niepokój powinna wzbudzić obecność:

  • barwników,
  • parabenów,
  • silikonów,
  • parafiny,
  • substancji zapachowych.

Określ przeznaczenie kremu

Podczas doboru idealnego kremu do twarzy, ustal, czego tak naprawdę oczekujesz od kosmetyku. Latem Twoja cera będzie potrzebować ochrony przez intensywnymi promieniami słonecznymi, dlatego w składzie preparatu nie powinno zabraknąć wysokich filtrów UV. Zimą ważna jest ochrona przed wiatrem i niskimi temperaturami, które intensywnie przesuszają skórę. Wtedy lekkie kremy nawilżające zamień na cięższy krem, który zawiera składniki ochronne.

Na dzień będziesz potrzebować kremu o lekkiej konsystencji, który nie zapcha porów i dobrze sprawdzi się jako baza pod makijaż (nałożysz na niego np. fluid, puder, róż). Idealne będą emulsje zawierające więcej wody niż tłuszczu. Na noc możesz zafundować skórze intensywną regenerację, dlatego krem wklepywany w twarz wieczorem powinien być gęstszy, skoncentrowany i zawierać więcej składników aktywnych.

Dobierz krem do swojego wieku

Cera zmienia się wraz z upływem lat, dlatego podczas doboru kremu, warto wziąć pod uwagę dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany preparat. To pozwoli Ci kompleksowo zadbać o skórę, dostarczyć jej odpowiednich składników odżywczych i zapobiec przedwczesnemu starzeniu.

Jaki krem dla 20-latki?

Pomiędzy 20. i 30. rokiem życia powoli zaczyna spadać produkcja kolagenu. Efektem jest spowolnienie procesów odnowy komórkowej. Cera zaczyna wtedy robić się podatna na zanieczyszczenia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Po ukończeniu 20. roku życia, kremy dla nastolatek warto zamienić na preparaty oznaczone symbolem 20+. W ich składzie znajdują się składniki pomagające zwalczać wolne rodniki, które (pod wpływem promieni UV) mogłyby prowadzić do uszkodzenia ceramidów, komórek i enzymów.

Gdy chcesz wyhamować rozwój wolnych rodników, sięgnij po kremy z dodatkiem:

  • witaminy E,
  • witaminy C,
  • flawonoidów,
  • karotenoidów.

Dobrze, aby krem na dzień zawierał wysoki filtr UV oraz kwasy owocowe, które głęboko nawilżą naskórek. Kremy 20+ pomogą Ci opóźnić proces starzenia się skóry. Gdy nadal masz problemy z trądzikiem, sięgaj po specyfiki z dodatkiem cynku i kwasu salicylowego, które oczyszczą naskórek i zmniejszą łojotok.

Jaki krem dla 30-latki?

Panie kończące 30 lat często zaczynają mieć problem z przesuszoną i mniej elastyczną skórą. W tym okresie zwykle żyjemy intensywnie, dzieląc czas pomiędzy obowiązki domowe, rodzinne i zawodowe, a stres, pośpiech i nieregularny styl życia sprzyjają problemom z cerą. Często staje się ona poszarzała, sucha i zmęczona. Specjalnie dla tej grupy wiekowej dedykowane są kremy 30+. Zawierają one składniki nawilżające, substancje opóźniające tworzenie się zmarszczek oraz składniki walczące z już powstałymi zmarszczkami.

W tym wieku warto wybierać kremy z dodatkiem:

  • retinoidów lub kwasów hydroksylowych AHA – ułatwiają usuwanie martwych partii naskórka i stymulują naturalny proces odnowy skóry,
  • przeciwutleniaczy (witamina E, koenzym Q10).

Gdy skóra jest podrażniona, doskonale sprawdzą się preparaty z dodatkiem alg i peptydów, które sprzyjają jej regeneracji.

Jaki krem dla 40-latki?

Po ukończeniu 40. roku życia skóra traci swoją jędrność, staje się cienka i mniej elastyczna. Powoli swoją objętość zaczynają tracić wtedy takze mięśnie, dlatego może zmienić się owal twarzy. Wokół oczu i ust oraz pomiędzy brwiami zaczynają tworzyć się zmarszczki mimiczne. Od 30. roku życia spada liczba podziałów komórkowych – do 40. roku życia spadek ten wynosi już około 10%. To powoduje osłabnięcie włókien elastynowych i kolagenowych.

Kremy 40+ muszą powinny być bogate w witaminę A i C. Retinol wspomoże odbudowę komórkową i zapobiegnie szybkiemu starzeniu się skóry. W preparatach nie może zabraknąć wysokiego filtra UV, ponieważ retinol wchodzi w reakcję z promieniami słonecznymi. W kremie dla pań po 40. roku życia warto szukać koenzymu Q10, witaminy C i E oraz proteiny z ryżu lub pszenicy. Poprawią one koloryt cery (z wiekiem na skórze coraz bardziej są widoczne sińce, opuchnięcia i przebarwienia od słońca), ujędrnią ją i lekko napną naskórek. Po czterdziestce bariera lipidowa jest wyraźnie osłabiona, dlatego warto sięgać po gęstsze i tłustsze specyfiki.

Jaki krem dla 50-latki?

Po 50. roku życia skóra zaczyna być nawet do 10 razy cieńsza niż u dzieci. Jest to spowodowane szybką utratą kolagenu. Cera staje się wtedy sucha, wiotka i szorstka w dotyku, a na szyi i dekolcie zaczynają wyraźnie odznaczać się bruzdy. W czasie menopauzy dochodzi do zaburzenia gospodarki hormonalnej, co skutkuje m.in. spadkiem aktywności gruczołów łojowych.

Kremy 50+ powinny być bogate w kolagen, który nawilży i uelastyczni naskórek. Witamina A (retinol) wesprze proces produkcji nowych komórek, a koenzym Q10 poprawi kolory skóry, spłyci zmarszczki i zregeneruje naskórek. W składzie kremu nie powinno zabraknąć kwasu hialuronowego o silnym działaniu nawilżającym oraz kofeiny, która poprawi krążenie.

Jaki krem dla 60-latki?

Skóra dojrzała jest cienka, wysuszona i starzeje się o wiele szybciej niż u młodych pań. Gdy cera nie była wcześniej odpowiednio pielęgnowana, na twarzy, szyi i dekolcie widoczne są wyraźne bruzdy, skóra jest wiotka i nieelastyczna. Dochodzi także do zmniejszenia fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. To skutkuje zmianą owalu twarzy, pojawianiem się podrażnień i przebarwieniami.

Jak dobrać krem do twarzy dla 60-latki? Powinien on być bogaty w kolagen, koenzym Q10 i skoncentrowane witaminy. Warto sięgać po preparaty z ekstraktem z algi karmazynowej, wzbogacone o olejek szafranowy lub z otrębów ryżowych oraz masło Karite (stymulują one produkcję lipidów). Taki krem będzie miał właściwości liftingujące.

Jaki krem dla 70-latki?

U 70-latek skóra twarzy staje się wyraźnie obwisła, cieniutka i wiotka, a tkanka tłuszczowa traci objętość. Owal twarzy staje się wtedy nieregularny, cera jest odwodniona i sucha (następuje tzw. efekt „odwróconego trójkąta”).

Krem 70+ powinien zawierać filtry UV i głęboko nawilżać naskórek. W jego składzie nie może zabraknąć przeciwutleniaczy (witaminy C), która opóźnia fotostarzenie się skóry i działa przeciwzapalnie. Krem powinien być również bogaty w retinol i koenzym Q10.

Dobierz krem do problemów skórnych

Podczas doboru idealnego kremu do twarzy, znaczenie mają problemy skórne, z którymi się borykasz. Na rynku dostępne jest wiele preparatów do zadań specjalnych, które pomogą pielęgnować cerę z rozszerzonymi naczynkami, przebarwieniami, trądzikiem czy zmarszczkami.

Gdy Twoim problemem są:

  • pajączki – sięgaj po kremy z witaminą C, wyciągiem z arniki i kasztanowca. Takie składniki pomogą Ci wzmocnić naczynka, uszczelnić je i zapobiec ich pękaniu. Na dzień możesz sięgnąć po specjalny krem bądź korektor w zielonym odcieniu, który pomoże zamaskować pajączki pod makijażem,
  • ciemne przebarwienia – sięgaj po kremy zawierające składniki wybielające i chroniące przed działaniem promieni UV. W składzie kosmetyku poszukaj kwasów AHA, witaminy C i polifenoli roślinnych,
  • zmarszczki – sięgaj po kremy intensywnie ujędrniające i liftingujące. Szukaj w składzie kwasu hialuronowego, filtrów przeciwsłonecznych, antyutleniaczy.

Do cery trądzikowej potrzebujesz kosmetyku, który ograniczy pracę gruczołów łojowych. Idealnie sprawdzi się wtedy krem z proteinami jedwabiu lub skrobią kukurydzianą. W składzie poszukaj również wyciągu z zielonego owsa, alantoiny lub pantenolu – substancje te doskonale koją podrażnienia. Przydatne będzie delikatne złuszczenie naskórka, które zagwarantuje dodatek kwasu salicylowego.

Twoja cera utraciła dawną jędrność? Skóra jest wiotka, nadwrażliwa i łuszczy się? Sięgnij po krem zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe, oleje roślinne i substancje, które wzmocnią warstwę lipidową. Idealnie sprawdzi się również preparat z mocznikiem, który nawilży głębokie partie skóry.

Użyj

produktów

Koszykx Produkty w koszyku: Suma: -
Zamknij
UE