
Potrafią leczyć i do tego są dostępne w aptekach bez recepty. Wykorzystujemy je do samoleczenia łagodnych schorzeń oraz popularnych, niegroźnych chorób. Mamy zresztą w czym wybierać, wszak w ubiegłym roku zakupiliśmy 790 milionów opakowań produktów OTC, czyli o 68 milionów więcej, niż leków dostępnych wyłącznie na receptę.[1]
OTC to skrót od angielskiego over-the-counter drug. Są to leki, które można kupić bez recepty. W grupie tej znajdziemy m.in. preparaty przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe, a więc środki, które chory może przyjąć wraz z początkiem infekcji, przed konsultacją z lekarzem. Umożliwiają one samoleczenie przy objawach, które pacjent jest w stanie sam zdiagnozować. Kiedy przydarzają się powszechne dolegliwości, takie jak ból, przeziębienie, grypa, katar, alergia, choroba lokomocyjna czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe, każdy może wziąć lek OTC z półki i przynieść sobie ulgę. Ich zadaniem jest szybkie zniwelowanie objawów. Od leków na receptę odróżnia je kod kreskowy. Zaczyna się on (podobnie jak przy suplementach) od cyfr: 590, a w dalszej części kodu pojawiają się cyfry 9990.
Leki OTC mają delikatniejszy skład i działanie od środków, które muszą podlegać kontroli lekarza. Jednak do przyjmowania ich na własną rękę nie należy podchodzić lekkomyślnie. One także mogą wywołać skutki uboczne i niepożądane reakcje. Dlatego każdy producent takiego leku zaleca klientom zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania. Wszystkie ulotki dostosowywane są do prawa Unii Europejskiej i przechodzą weryfikację pod względem czytelności. Mówiąc prościej, pacjent musi ją zrozumieć i mieć z niej jak najwięcej korzyści. Chory znajdzie w ulotce przeciwwskazania i jeśli rozpozna je u siebie, powinien zrezygnować z przyjmowania leku. Uważać powinny przede wszystkim osoby z depresją, nadciśnieniem, przewlekłą chorobą wrzodową czy reumatyczną. Najgroźniejsze działania niepożądane leków bez recepty to uszkodzenia wątroby i nerek. Mogą one też podrażniać błonę śluzową żołądka i zwiększać ryzyko wrzodów. Dlatego przed zastosowaniem każdego leku mamy dostęp do ulotki, mamy też prawo zapytać o jego działanie farmaceutę lub lekarza.
Mity dotyczące leków OTC dotyczą dwóch skrajności. Z jednej strony wielu chorych uważa, że są one niebezpieczne i nie mogą być stosowane bez nadzoru lekarza. Z drugiej strony inni zażywają te leki w zbyt dużych dawkach i nie mają świadomości, że w nadmiarze środki te mogą zaszkodzić. Pamiętajmy, że leki OTC powinny być przyjmowane w określonym czasie i w odpowiedniej dawce. Ich zażywanie nie zwalnia nas z obowiązku konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Jeżeli po upływie od trzech do pięciu dni od rozpoczęcia przyjmowania leków OTC objawy choroby nie ustępują, to powinno się je odstawić i skorzystać z porady specjalisty, którego musimy poinformować o dotychczas przyjmowanych lekach i suplementach.
Podstawowa różnica między lekiem OTC a suplementem tkwi we właściwościach tych produktów. Mówiąc najprościej, suplementy nie leczą chorób. Z definicji są skoncentrowanymi źródłami substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych. Mają działanie fizjologiczne oraz żywieniowe. Ich zadaniem jest wzbogacenie naszej diety w składniki, których nie dostarczamy organizmowi w odpowiednich ilościach wraz z jedzeniem. Jeśli nawet na etykiecie suplementu znajdziemy te same składniki, co w lekach, to ich dawka powinna być na tyle mała, by nie wywołać efektu leczniczego. Istotna różnica tkwi także w prawie. Producent suplementu zobowiązany jest jedynie do poinformowania o wprowadzeniu na rynek produktu i przedstawienia projektu etykiety. Suplementów nie trzeba zatem badać i sprawdzać ich skuteczności. Wystarczy jedynie zgłosić fakt wprowadzenia ich do obrotu Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu. Z kolei wprowadzenie leku na rynek jest znacznie trudniejsze. Producent musi przedstawić dokumentację, którą pod lupę bierze Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ponadto każda partia leku podlega kontroli Głównego Inspektora Farmaceutycznego i w razie niezgodności leki zostają wycofane z aptek.
[1] Raport opracowany przez IQVIA na temat rynku leków OTC w Polsce za 2019 r. https://pasmi.pl/wp-content/uploads/2020/03/raport-rynek-otc-2019.pdf
[2] Ibidem.
Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.