
Wraz z 14. tygodniem ciąży rozpoczyna się jej II trymestr i będzie on trwał do 27. tygodnia (4.-6. miesiąc). To najprzyjemniejszy czas dla ciężarnej – poprawia się jej samopoczucie i wygląd, znika większość uciążliwych dolegliwości, a także zmniejsza się ryzyko poronienia.
W organizmie przyszłej mamy szaleją hormony! Większość pań zauważa w tym zauważa nasilenie pigmentacji skóry, która miejscami przybiera ciemniejszą barwę. W II trymestrze około 75% ciężarnych boryka się z ostudą (melasmą), czyli zmianami barwnikowymi w okolicy czoła, policzków i żuchwy. Z powodu dużego stężenia estrogenów skóra kobiety promienieje, jest lepiej ukrwiona i gładsza, a włosy stają się gęstsze. Jest jednak i ciemna strona działania hormonów – naczynia krwionośne się rozszerzają, stają się kruche i powstają teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe. Stopniowo zaczyna pojawiać się wrażliwość piersi, ponieważ przygotowują się one do karmienia malucha. Pod koniec II trymestru rozpoczną produkcję pokarmu, co w kolejnym trymestrze może objawiać się plamami na bieliźnie. W początkowych tygodniach macica zaczyna delikatnie się powiększać i sięgać do okolic spojenia łonowego. Brzuszka z reguły jednak wciąż nie widać. Zaczyna wystawać około 17. tygodnia, po połowie ciąży (20.-21. tydzień) staje się coraz bardziej wypukły, a około 25.-26. tygodnia wyraźnie zaokrąglony.
Wraz z początkiem II trymestru maluszek w brzuchu osiąga wielkość cytryny (ok. 7,5 cm długości) i od tego momentu zaczyna intensywnie rosnąć. W kolejnych tygodniach będzie miał już ok. 9 cm, a u progu II trymestru osiągnie osiąga wielkość kalafiora (25-30 cm) i wagę ok. 700-900 g. Zmiany, które dokonują się w jego ciele obejmują m.in. wykształcenie się stawów łokciowych i kolanowych oraz strun głosowych (14. tydzień). Pod zamkniętymi powiekami zaczynają poruszać się gałki oczne, pojawiają się rzęsy i brwi, linie papilarne (16.-17. tydzień) i paznokcie (23. tydzień). Pod koniec II trymestru wykształcają się także płuca. Skóra dziecka z początku jest cienka i niemal przezroczysta. Około 17. tygodnia zaczyna się w niej formować tkanka tłuszczowa i pojawiają się pierwsze gruczoły potowe. Pod koniec II trymestru warstwy tłuszczowej będzie coraz więcej, a skóra malucha przestanie ukazywać jego naczynia krwionośne. Dziecko od początku II trymestru zaczyna się także uśmiechać i ssać kciuk. Z wolna wykonuje pierwsze ruchy, wierci się, a już ok. 18. tygodnia bawi się pępowiną. W tym okresie maluch słyszy nie tylko głosy rodziców i muzykę, ale także bicie serca mamy i reaguje na głaskanie brzucha. Pod koniec tego trymestru zaczyna też otwierać oczy.
W drugim trymestrze znikną nudności, ale z czasem pojawią się nowe nieprzyjemności. Uciążliwą, acz nie niebezpieczną dolegliwością jest zgaga, która wynika z działania hormonów ciążowych. Progesteron sprawia po prostu, że pokarm dłużej zalega w żołądku mamy. Hormony ciążowe sprzyjają także zaparciom i hemoroidom. Zwiększa się intensywność filtracji nerek, a macica zaczyna uciskać na pęcherz moczowy, przez co kobieta częściej musi oddawać mocz. W okolicy połowy II trymestru (połowy ciąży) wiele kobiet zaczyna odczuwać bóle kręgosłupa. Wszystko dlatego, że powiększa się macica, zmienia się środek ciężkości ciała, a kręgosłup przyjmuje wymuszoną pozycję. W dolegliwościach tych pomaga odpoczynek w pozycji półleżącej. W tym czasie mogą pojawić się także skurcze łydek oraz obrzęki kostek i twarzy.
W II trymestrze przyszła mama zaczyna intensywnie przybierać na wadze. Jednak zbyt duży przyrost masy ciała może źle wpłynąć na programowanie żywieniowe maluszka. Kobiety, które zaczynają ciążę z niedowagą (BMI < 18,5) powinny w tym czasie przybierać 0,5-0,6 kg na tydzień. Panie z prawidłową masą ciała (BMI 18,5-24,9) mogą sobie pozwolić na dodatkowe 0,4-05 kg na tydzień. Natomiast ciężarne z nadwagą i otyłe (BMI 25 i więcej) mogą przybrać 0,2-0,3 kg na każdy tydzień ciąży. Do około 23. tygodnia kaloryczność posiłków przyszłej mamy powinna wzrosnąć o około 350 kcal. Trzeba przy tym pamiętać, że na przyrost masy ciała składają się także rosnące narządy (macica, łożysko) i masa dziecka.
Pierwsze badania diagnostyczne przyszła mama ma już za sobą, a w II trymestrze powinna je kontynuować. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to kobieta może odwiedzać w tym czasie lekarza raz w miesiącu. Specjalista będzie mierzył ciśnienie i masę ciała, przeprowadzi badanie ginekologiczne i zleci rutynowe badania, takie jak morfologia krwi, badanie moczu i doustny test tolerancji glukozy. Podczas badania USG oszacuje wielkość dziecka, a przy użyciu specjalnego detektora pozwoli posłuchać jego tętna. Z kolei kontrolne badanie USG płodu ok. 18.-23. tygodnia (tzw. USG połówkowe) pozwala sprawdzić, czy nie występują u dziecka wady wrodzone. Jego serce, mózg, płuca i nerki są już na tyle rozwinięte, że można je skontrolować i zacząć leczyć jeszcze w brzuchu mamy. Podczas tego badania najczęściej poznaje się także płeć dziecka.
Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.