Kupno roweru dla dziecka to trudny wybór. Rodzice mogą przebierać w różnych modelach: od trójkołowych, przez biegowe, po małe dwukołowe. Istotne jest, aby jednoślad nie był za duży dla malucha, ponieważ będzie czuł się na nim niepewnie. Nie może być też za mały, bo pociecha będzie sie męczyła. Podstawą wyboru zarówno rozmiaru roweru, jak i jego rodzaju, powinien być wiek, wzrost i umiejętności dziecka. Nasza pociecha powinna się czuć na swoim rowerze bezpiecznie i komfortowo. Tylko w ten sposób załapie bakcyla jazdy na rowerze.
Moment, w którym maluchy zaczynają chodzić przypada zwykle między 8 a 18 miesiącem życia. Te dzieci, które z chodzeniem i bieganiem radzą sobie lepiej, mogą bez problemu przesiąść z fotelika lub przyczepki rowerowej rodzica na swój własny jednoślad. Rowerki dziecięce pozwalają pociechom poznać przyjemność, która płynie z uprawiania tego sportu. Pomagają im również intuicyjnie rozwijać motorykę. Dla najmłodszych w wieku 1,5-2 lat najlepiej kupić jeździk lub rowerek biegowy, który jest pozbawiony pedałów. Jeśli chcemy zapewnić maluchowi większą stabilność, możemy wybrać rowerek z trzema lub czterema kółkami. Siedząc na nim dziecko musi dotykach stopami podłoża, by móc się od niego odpychać. Takie jednoślady, które bazują na naturalnych odruchach chodzenia, przygotują malucha do utrzymania równowagi w przyszłości na rowerze dwukołowym.
Dziecko w wieku 3-4 lat zaczyna panować nad swoim ciałem, ma zdolność koordynacji i potrafi opanować umiejętność pedałowania. Wówczas najlepiej zainwestować w rower dwukołowy z doczepianymi kółkami podporowymi. Kiedy maluch zacznie już czuć równowagę podczas jazdy, można je łatwo odczepić. O dziwo pociechy, które przesiadają się z rowerków biegowych na dwukołowe najczęściej nie potrzebują dodatkowego wsparcia w bocznych kółkach. W takich wypadkach dobrze jest zamienić kółka na “popychacz” (drążek lub kij), który pozwoli zachować opiekunowi kontrolę nad jazdą malucha. Rowery dwukołowe dla starszych dzieci przypominają te, na których jeżdżą dorośli. W niektórych modelach dostępne są się przerzutki, które przydają się wraz z nabywaniem pewności jazdy.
Rozmiary kół i ram w rowerach dla dzieci określa się w calach. Poniżej podajemy ściągę, która pomoże dopasować wiek, wzrost dziecka i wysokość jego kroku do rozmiaru kół i ramy. Jest to jednak tylko sugestia. W praktyce dziecko powinno przymierzyć i wypróbować rower przed zakupem. Maluchy w tym samym wieku mogą znacznie różnić się budową ciała, siłą i sprawnością fizyczną. By mogły czerpać przyjemność z jazdy, muszą czuć sie na danym modelu komfortowo i bezpiecznie. Źle dobrany rower utrudnia sterowanie i wymusza niewłaściwą pozycję dziecka. Ważne, by maluch siedząc na rowerku miał stabilne podparcie. Musi swobodnie dotykać stopą podłoża. Pełne podparcie stopy pozwoli dziecku bezpiecznie nauczyć się ruszania i zatrzymywania bez niebezpiecznego przechylania się.
Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wagę roweru. Na lżejszym jednośladzie dziecku łatwiej jest utrzymać równowagę i zachować kontrolę nad pojazdem. Jeśli rower będzie za ciężki, to trudno będzie maluchowi ruszyć z miejsca, a dłuższa jazda go zmęczy. Następnie zwróćmy uwagę na hamulce. Do wyboru mamy hamulce ręczne szczękowe i tarczowe oraz hamulec nożny. W przypadku mniejszych dzieci najlepiej sprawdza się ten ostatni. Równie ważne jest wygodne, miękkie siodełko. Zastanówmy się też nad wyborem kształtu kierownicy. Jeśli będzie ona profilowana na kształt rogów, to dziecko powinno szybciej nauczyć się panowania nad jednośladem. Z kolei prosta kierownica wymusza przyjęcie postawy na rowerze, która amortyzuje wstrząsy przenoszone na kręgosłup. Zatem przy wyborze kierownicy dobrze jest sugerować się tym, czy maluch będzie jeździł tylko po najbliższej okolicy, czy wybierał się z rodzicami na dłuższe wycieczki rowerowe. Warto ponadto pomyśleć o zmontowaniu nóżki, na której dziecko będzie mogło łatwo opierać rower i dzięki której nauczy się szanować swój jednoślad.
Rower nie rośnie wraz z dzieckiem i co kilka lat trzeba go wymieniać na większy. Oto punkt odniesienia, który pomoże w wyborze roweru dla dziecka: