Wychodzisz z mieszkania, naciskasz guzik do windy, otwierasz drzwi od bloku, naciskasz klamkę w aucie lub przycisk otwierania drzwi do tramwaju, bierzesz koszyk przed sklepem, a dezynfekcja przeprowadzana jest dopiero w środku. Zanim wrócisz do domu nie raz zaswędzi Cię powieka, więc mimowolnie ją potrzesz, nieświadomie wprowadzając patogeny do organizmu przez błonę śluzową. W tej chwili zwracamy szczególną uwagę na bakterie i wirusy, ale zagrożeniem dla nas mogą być również zatrucia pokarmowe oraz przenoszone na dłoniach grzyby drożdżopodobne i pleśniowe.
W komunikacji miejskiej, sklepach, lasach i parkach trudno jest zadbać o odpowiedną higienę rąk. Wtedy z pomocą przychodzą nam żele i spraye antybakteryjne do oczyszczania bez użycia wody. Pierwsze kroki po powrocie do domu powinniśmy jednak skierować do umywalki i dokładnie oczyścić dłonie. Pamiętaj, że tylko regularne mycie rąk pozwala chronić przed przenoszeniem się patogenów pomiędzy ludźmi – myj ręce nie tylko po powrocie do domu, ale przy każdej możliwej okazji. Myj ręce zawsze przed jedzenie, po skorzystaniu z toalety, po obróbce surowej żywności, po zabawie ze zwierzętami, po wizycie w placówkach medycznych.
Poniżej przedstawiamy prostą i skuteczną metodę oczyszczania rąk, która pozwoli Ci zmniejszyć ilość przenoszonych zarazków.
Mycie rąk w ciepłej wodzie zapewnia większy komfort i często umożliwia dłuższe mycie, jeśli jednak wolisz myć ręce w zimnej wodzie nie ma ku temu przeciwwskazań. Badania naukowców z Rutgers University-New Brunswick wykazały, że nie ma znaczenia czy wybierzesz ciepłą czy zimną wodę, w każdej temperaturze wody tak samo skutecznie usuniesz bakterie z dłoni. Badanie objęło 21 osób, który myły ręce przez 10 sekund w wodzie o temperaturze 15, 26 i 38 C. Niezależnie od zastosowanej temperatury wody poziom czystości u wszystkich uczestników był taki sam. Takie badania zostały wykonane także między innymi na Uniwersytecie Floryda, również w rekomendacjach stosowanych przez Wielką Brytanię znajduje się informacja, że możemy myć ręce w ciepłej lub zimnej wodzie.
Dokładnie rozprowadź mydło zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
Ilustrowaną instrukcję w języku angielskim znajdziesz na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/
Mycie rąk przez 15 sekund pozwala zredukować liczbę bakterii o 90%, kolejne 15 sekund pozwala zredukować je całkowicie. W czasie tego etapu możesz wyłączyć wodę – dbaj o środowisko 😊
Na ten etap również poświęć około 30 sekund. Wilgotne dłonie łatwiej przyciągają zarazki, a dotykając nimi czystą powierzchnię zanieczyszczamy ją.
Stosowanie kremu lub balsamu po myciu rąk nawilża i przynosi ulgę wysuszonym dłoniom oraz pozwala zregenerować barierę hydrolipidową naskórka, zaburzoną poprzez stosowanie mydła.
Zwróć uwagę nie tylko na czystość dłoni, ale też czystość dozownika z mydłem, powierzchni wokół umywalki oraz klamek w łazience. Regularnie czyść swój telefon, klawiaturę oraz myszkę, a w domu klamki i włączniki światła – najczęściej dotykane przez nas przedmioty mogą być siedliskiem bakterii.
produktów