Maści rozgrzewające działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz zapobiegają obrzękom. Doskonale sprawdzą się m.in. na bóle mięśni i stawów, ból pochodzenia reumatycznego czy infekcje górnych dróg oddechowych. Poznaj zastosowanie, wskazania i przeciwwskazania oraz dowiedz się, jak wybrać najlepszą maść rozgrzewającą dla siebie.
Maścią rozgrzewająca określa się preparaty przeznaczone do stosowania punktowego. Mają one działanie rozgrzewające, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. W maści zawarte są substancje czynne, które drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry. Dzięki temu naczynka krwionośne rozszerzają się, skóra się zaczerwienia, posmarowane miejsca lekko pieką, a lepsze ukrwienie obolałego miejsca zmniejsza ból i stan zapalny. Maść rozgrzewająca zawiera również składniki o działaniu rozluźniającym.
W sklepach zielarskich i aptekach można znaleźć bardzo duży wybór preparatów. Jaka maść rozgrzewająca jest najlepsza? Warto dokładnie przeanalizować skład produktu.
W dobrej jakości maści mogą znaleźć się m.in.:
Osoby pracujące fizycznie, uprawiające sport lub po prostu przeforsowujące się mogą czuć się obolałe z powodu naciągniętych mięśni czy doznanych kontuzji. Maść rozgrzewającą na bóle mięśni ułatwia uwolnienie z tkanek substancji toksycznych. Koi ona bóle towarzyszące przeciążeniu lub naciągnięciu mięśni oraz ból pochodzenia urazowego. Taki preparat można wykorzystać nie tylko do kojenia obolałych mięśni, ale także profilaktycznie – przed treningiem czy wyjątkowo aktywnym dniem pracy (dzięki temu eksploatacja mięśni będzie mniej odczuwalna).
Jaka maść rozgrzewająca będzie najlepsza dla sportowców? Osoby intensywnie trenujące powinny sięgać po preparaty, w których mentol i składniki roślinne połączono z substancjami przeciwbólowymi (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi – np. ibuprofenem, ketoprofenem czy naproksenem). Na mięśnie dobrze sprawdza się kapsaicyna, która silnie rozgrzewa. Środek o działaniu rozgrzewającym można wykorzystać do masażu przed treningiem oraz po treningu. Substancje zawarte w maści doskonale wspomagają usuwanie z obolałych tkanek toksyn, dlatego przynoszą ulgę na zakwasy.
Preparat koi bóle towarzyszące chorobom reumatoidalnym (reumatycznym) oraz ortopedycznym. Maść rozgrzewające na ból pleców spowodowany zwyrodnieniami i schorzeniami kręgosłupa to dobry sposób, aby doszło do lepszego ukrwienia obolałego miejsca, co zmniejsza odczuwany dyskomfort.
Środek można wykorzystać również na bóle stawów. Staw to struktura anatomiczna, która utrzymuje dwie lub więcej kości w prawidłowej odległości do siebie. Wypełniony jest on m.in. chrząstką i mazią stawową. Maści i żele rozgrzewające dobrze sprawdzają się przy bólach stawów spowodowanych ich stanem zapalnym lub przeciążeniem. Ich właściwości często wykorzystują osoby starsze, które mają problem ze zwyrodnieniami stawów. Zwyrodnieniu towarzyszą okazjonalne lub stałe bóle, wyraźna sztywność w obrębie stawu, obrzęki oraz efekt „przeskakiwania” stawu w czasie ruchu (słyszalny jest wtedy niepokojący dźwięk). Objawy te utrudniają normalne poruszanie się. Maść rozgrzewająca zmniejsza sztywność stawów, co łagodzi nieprzyjemne symptomy i zapobiega bólowi podczas ruchu. Warto jednak pamiętać, że takie preparaty dobrze sprawdzą się pomocniczo, ale nie można ich stosować przy ostrych zespołach bólowych.
Kolejnym zastosowaniem maści rozgrzewającej jest leczenie rwy kulszowej. Dolegliwości tej towarzyszy nagły i dotkliwy ból pleców, który promieniuje w stronę pośladków, a następnie ud i stóp. Jaka maść rozgrzewająca na rwę kulszową będzie najlepsza? Warto sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie olejki eteryczne (m.in. olejek miętowy, eukaliptusowy, lawendowy, sosnowy). Drażnią one zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze i delikatnie rozszerzają naczynka krwionośne. To powoduje złagodzenie silnego bólu towarzyszącego rwie kulszowej.
Preparaty rozgrzewające już od wielu lat stosowane są pomocniczo w leczeniu infekcji i przeziębień. Korzystne działanie zawdzięczają zawartości olejków eterycznych. Na przeziębienie najlepiej wybierać maść z zawartością olejku sosnowego, eukaliptusowego i terpentynowego, który wykazuje działanie wykrztuśne. Warto szukać również środków z zawartością balsamu peruwiańskiego, który działa przeciwzapalnie i odkaża drogi oddechowe. Maść należy zaaplikować rano i wieczorem na plecy oraz klatkę piersiową (bez szyi). Udrażnia ona nos i ułatwia oddychanie przy silnym katarze.
Mniej popularnym, ale skutecznym, zastosowaniem maści rozgrzewającej są problemy z układem moczowym. Działanie wygrzewające usprawnia zakłóconą pracę nerek.
Rozgrzewające działanie maści można wykorzystać jako domowy sposób na infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci. Miejscowe zastosowanie preparatu zwiększa uczucie ciepła, pomaga odetkać nos i ułatwia oddychanie oraz przyspiesza leczenia kaszlu. Jaka maść rozgrzewająca dla dziecka będzie najlepsza?
Najlepiej sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie olejek rozmarynowy, eukaliptusowy, sosnowy, majerankowy i lawendowy oraz balsam peruwiański. Stopniowo uwalniają się one ze skóry, zwiększają uczucie ciepła, relaksują i rozszerzają naczynka krwionośne. Mają odświeżający zapach, dlatego dają maluchowi poczucie głębszego oddechu, co szczególne ważne jest w nocy, gdy zatkany nosek utrudnia spokojny sen. Dodatkowo olejki eteryczne zwiększają ilość śluzu, upłynniają go i ułatwiają odksztuszanie.
Maść rozgrzewającą u dziecka najlepiej jest zastosować po wieczornej kąpieli i połączyć z delikatnym masażem oraz wklepywaniem jej w plecy lub klatkę piersiową. Żel można zastosować także profilaktycznie na zziębnięte stopy dziecka (gdy np. maluch zmarznie i przemoknie podczas zabawy na dworze).
Należy pamiętać, że produkty zawierające w składzie kamforę mogą być stosowane dopiero u dzieci powyżej 5 roku życia, dla młodszych dzieci poszukujmy produktów zawierających przede wszystkim olejki eteryczne.
Maści dla dorosłych mogą zawierać kapsaicynę, która powoduje silne przekrwienie skóry. Taki preparat nie jest przeznaczony do leczenia dolegliwości dziecięcych. Stosuje się go głównie w leczeniu bólów kostnych i mięśniowo stawowych (np. bólu pleców czy mięśni przeforsowanych treningiem), a nie przeziębienia. Najmłodszym nie jest polecany również mentol.
Przeciwwskazaniem do stosowania maści rozgrzewającej są:
Preparatu nie można nakładać na błony śluzowe, w okolice oczu (należy pomijać całą twarz) oraz inne delikatne miejsca na ciele (np. pachy czy szyję). W ciąży maść rozgrzewającą można zastosować wyłącznie za zgodą lekarza. W składzie takich środków bardzo często znajduje się bowiem mentol, kamfora oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą zaszkodzić maleństwu.