Tuż za rogiem czeka już wiosna. Nasz cały organizm zaczyna powoli domagać się zmian. Dłuższe dni dodadzą mu więcej energii i chęci do życia. Także nasza skóra nie może już doczekać się wiosennej aury. Czas ją zregenerować, by zachwycała blaskiem.
Każda skóra – nieważne czy młoda, czy starsza – cierpi zimą. Doskwierają jej zimne powietrze na zewnątrz i suche w ogrzewanych mieszkaniach, niedostateczna pielęgnacja oraz nieprawidłowa dieta. Zima osłabia jej naturalne mechanizmy obronne i uszkadza warstwę lipidową. Skóra traci przez to wodę, blask i elastyczność. Staje się szara, szorstka i widoczne są na niej niedoskonałości. Wraz z wiosną przychodzi jednak dla niej ratunek. Musimy jej pomóc, by mogła się zregenerować.
Regenerację skóry warto zacząć od środka. Zbawienny będzie dla niej detoks, który oczyści nasz organizm, pozwoli pozbyć się toksyn i przywróci nam siły witalne. Do naszej diety powinniśmy włączyć produkty bogate w witaminy, zdrowe tłuszcze i błonnik. Zwróćmy przy tym uwagę na różnorodność posiłków i ich regularność. Pijmy spore ilości płynów (2-3 l dziennie), przede wszystkim niegazowanej wody i ziołowych naparów. Zmiana diety sprawi, że nasza skóra zacznie się oczyszczać i “wypychać” na zewnątrz tkwiące głęboko zanieczyszczenia, co może uwidocznić się w postaci nieestetycznych niedoskonałości. Warto w tym procesie oczyszczania wspomóc skórę produktami myjącymi, które nie naruszą jej naturalnego płaszcza ochronnego (np. Linoderm Omega Żel do mycia).
Usunięcie martwego naskórka pozwala oczyścić skórę i poprawić jej koloryt. Najszybszym sposobem, z którego możemy skorzystać w domowych warunkach jest zastosowanie peelingu, np. na bazie cukru, kawy lub soli gruboziarnistej. Bardziej widoczne efekty przyniosą peelingi kosmetyczne i medyczne, które mogą działać na poziomie samego naskórka, ale także skóry właściwej. Do wyboru mamy peelingi mechaniczne (mikrodermabrazja), enzymatyczne (naturalne enzymy), chemiczne (kwasy owocowe), kawitacyjne (ultradźwięki) i mieszane. Niemal natychmiast poprawią one stan skóry, a co najważniejsze przygotują ją do dalszej kuracji. Koniec zimy to ostatni dzwonek na takie zabiegi, ponieważ skóra po nich nie powinna być wystawiana na działanie promieni słonecznych. Coraz bardziej popularny staje się także zabieg oxybrazji dedykowany osobom o cerze wrażliwej i naczynkowej. Jest to rodzaj peelingu mechanicznego, w którym czynnikiem złuszczającym jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej, aplikowanych pod ciśnieniem sprężonego powietrza. Tlen pobudza odbudowę włókien kolagenowych i naczyń włosowatych, łagodzi stany zapalne oraz nawilża skórę.
Doskonałym i tanim sposobem na przygotowanie skóry całego ciała na wiosnę jest szczotkowanie na sucho. Metoda ta wywodzi się z Azji, gdzie jako forma masażu jest popularna w medycynie chińskiej oraz w hinduskiej ajurwedzie. Zwolennicy medycyny wschodniej wierzą, że szczotkowanie pozwala zniwelować powstające w ciele złogi energetyczne, które mają destrukcyjny wpływ na działanie całego organizmu. Bez względu na to, czy w to wierzymy, czy też nie, warto włączyć do codziennej rutyny szczotkowanie na sucho, bo ma ono znakomite właściwości pielęgnacyjne. Usunie nagromadzoną zimą martwą tkankę i zanieczyszczenia blokujące pory, dzięki czemu skóra zacznie oddychać. Wyrówna także koloryt skóry sprawiając, że będzie wyglądała na znacznie młodszą. Dodatkowo szczotka pobudzi krążenie krwi oraz układ limfatyczny, który usunie z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Poranne szczotkowanie doda nam energii, a wieczorne przygotuje skórę na wchłonięcie dobroczynnych składników zawartych w kosmetykach.
Po zimie naszej skórze brakuje witamin A i E. W wyniku niedoborów skóra staje się sucha, zmęczona i szara. Obok wprowadzenia do diety świeżych warzyw i owoców, tłuszczów roślinnych i nasion słonecznika warto jest sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają wyżej wymienione witaminy. Mają one działanie rewitalizujące. Witamina A ogranicza szorstkość skóry, łagodzi podrażnienia, poprawia elastyczność i przyspiesza regenerację. Witamina E – “witamina młodości” – nawilża skórę, nadaje jej miękkość i opóźnia procesy starzenia. Kojące preparaty zawierające witaminy A+E wraz z pierwszymi dniami wiosny powinny stanąć na półce w każdej łazience (np. Linovit A+E).
Wiosna to czas, by przypomnieć sobie o tych fragmentach skóry, które zimą najbardziej marzły, były zapomniane i ukryte w wełnianych skarpetach. Tutaj także w pierwszej kolejności należy złuszczyć martwy naskórek, czyli wykonać peeling. Następnie sięgnijmy po specjalistyczne kremy, które pomogą zmniejszyć skłonność tych partii skóry do rogowacenia i pękania. Zwróćmy uwagę, czy w składzie naszego preparatu znajduje się mocznik (np. Alation stopy regenerująca kuracja), który zadba o elastyczność, miękkość i nawilżenie naszych pięt. Regularne stosowanie kremu do pięt przyspieszy odnowę naskórka i sprawi, że już niedługo bez obaw będzie można wyciągnąć z szafy letnie sandałki.
Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.