Zabiegi kosmetyczne latem – co robić? czego unikać?
22.05.2023 | Догляд за шкірою немовлят
Latem należy być ostrożnym z wykonywaniem niektórych zabiegów kosmetycznych ze względu na nasilone działanie słońca i skutki uboczne, które mogą wystąpić na skórze. Jak zatem dbać o nią w wakacje?
Najważniejsze latem – ochrona i nawilżenie!
Nasza skóra w sezonie letnim jest narażona na działanie intensywnych promieni słonecznych. Podczas urlopów doskwiera jej też często słona lub chlorowana woda oraz wiatr. Czynniki te mocno przesuszają i uszkadzają naskórek. Negatywny wpływ na cerę może mieć również długi lot samolotem, nieodpowiednia ilość snu i zmiana diety. W efekcie skóra jest przesuszona, podrażniona lub przetłuszczona i zaczerwieniona. Po długiej ekspozycji słonecznej mogą pojawić się na niej nieestetyczne przebarwienia. Stosując się podczas wakacji do kilku podstawowych, pielęgnacyjnych zasad, możemy uniknąć tego typu “niespodzianek”:
- Ochrona – latem nie powinniśmy zapominać o kremie z filtrem. Wysoki SPF zabezpiecza zarówno twarz, jak i ciało przed poparzeniami, plamami pigmentacyjnymi oraz powstawaniem znamion i niedoskonałości. Kremy przeciwsłoneczne nazywamy też „eliksirem młodości”, ponieważ opóźniają procesy starzenia się skóry. Stosując SPF, musimy pamiętać o jego ponownej aplikacji w ciągu dnia nawet co 2-3 godziny, szczególnie w bardzo ciepłe dni oraz po kąpieli.
- Nawilżenie – marzeniem wielu kobiet jest promienna i odżywiona skóra. Jednak gorące temperatury wpływają na zmniejszenie wilgotności naskórka, dlatego niezbędne jest odpowiednie nawilżenie. Przed aplikacją SPF warto użyć mocno nawilżającego kremu o lekkiej formule z dodatkiem kwasu hialuronowego, ceramidów lub mocznika.
- Oczyszczanie dwuetapowe – latem, gdy skóra mocniej się poci oraz ma kontakt z dużą ilością kremów ochronnych, nie można zapominać o oczyszczaniu. Najlepiej najpierw zrobić to za pomocą płynu lub olejku do demakijażu. Następnie warto umyć skórę, odpowiednio dobraną do typu cery, łagodną pianką lub żelem. Zabieg ten ochroni nas przed powstawaniem niedoskonałości i zapychaniem się skóry.
Wakacyjny czas wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z zabiegów w gabinecie kosmetologicznym. Podobnie jak podczas domowej pielęgnacji, warto postawić na silne nawilżenie, np. kwasem hialuronowym lub zastosować zabieg mezoterapii bezigłowej, czyli bezinwazyjnego wprowadzenia składników aktywnych w głąb skóry. Jeśli chcemy oczyścić skórę, to bezpiecznym zabiegiem będzie mikrodermabrazja korundowa, która polega na złuszczaniu za pomocą tlenku glinu. Warto skorzystać z oferty zabiegów ujędrniających, rewitalizujących oraz delikatnie oczyszczających naskórek za pomocą ultradźwięków.
Czego unikać podczas letniej pielęgnacji?
Wiesz już, jak dbać o skórę podczas wakacji. Warto również zwrócić uwagę na to, z jakich zabiegów oraz kosmetyków powinno się w tym czasie zrezygnować:
- Złuszczanie – zabiegi peelingujące stosowane zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetologicznym przynoszą wiele korzyści skórze, jednak nie należy ich wykonywać latem. Stosowane są one w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka, blizn czy przebarwień. W wyniku ich stosowania skóra staje się mocno podrażniona i pozbawiona bariery ochronnej. Powakacyjny zabieg złuszczający najlepiej więc zrobić jesienią.
- Zabiegi kwasowe – w okresie dużego nasłonecznienia lepiej zrezygnować z niektórych rodzajów kwasów i wysokich stężeń. Lato nie jest też dobrym momentem na wprowadzenie ich do pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie z nich zrezygnować! Najpopularniejsze kwasy, które można stosować latem to np. kwas azelainowy, migdałowy czy mlekowy. Podczas ich stosowania nie można zapominać o kremie z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.
- Serum z retinolem – najpopularniejszymi ostatnio kosmetykami są te z zawartością retinolu, czyli aktywną postacią witaminy A. Retinol doskonale radzi sobie z przebarwieniami, trądzikiem i wygładza zmarszczki, jednak stosowany nieprawidłowo może powodować zachwianie bariery hydrolipidowej oraz podrażnienia. Podobnie jak w przypadku kwasów, nie powinno się go wprowadzać do pielęgnacji latem. Nie trzeba z niego całkowicie rezygnować – najlepiej stosować niskie stężenie wieczorem, ale rano koniecznie należy pamiętać o kremie SPF. Jeśli jednak wybierasz się na wakacje w ciepłe kraje i planujesz opalanie, to lepiej na ten czas odstaw wszystkie kosmetyki z jego zawartością.
- Substancje światłouczulające – niektóre kosmetyki lub zabiegi z wykorzystaniem naturalnych ziół takich jak dziurawiec, bergamotka czy nagietek zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. Dlatego lepiej zrezygnować z nich na czas wakacji. Można je zastąpić innymi naturalnymi składnikami: aloesem, olejem z awokado czy wyciągiem z rumianku.
- Laser – latem odradza się wszelkich zabiegów laserowych, w tym również depilacji, ponieważ może się to skończyć ranami i poparzeniem skóry.
Nasza rada:
Przygotowując się na lato lub pakując wakacyjną kosmetyczkę, nie zapomnij o ulubionym kremie nawilżającym i odżywiającym, a także o produktach chroniących przed promieniami UV. Postaw na lekki makijaż, używaj wody termalnej w celu ochłody, a z wszystkimi zabiegami oczyszczającymi poczekaj do jesieni!