Ile kobiet, tyle doświadczeń. Jedne z nas odczuwają wstępne objawy ciąży tuż po zapłodnieniu, inne nie wiedzą o niej nawet przez kilka pierwszych tygodni. Wszystko zależy od organizmu kobiety i jego reakcji na nowy dla niego stan. Istnieje jednak kilka symptomów, które łączą nas wszystkie.
Po zapłodnieniu nasz organizm zaczyna się zmieniać, a znaki które nam wysyła są jego prawidłową reakcją na nową sytuację. Większość z nas myli jednak pierwsze objawy ciąży z przeziębieniem lub zatruciem pokarmowym. Przeważająca liczba kobiet zauważa je dopiero około 4-6 tygodnia od zapłodnienia, jednak największe nasilenie symptomów występuje pod koniec pierwszego trymestru.
Badanie krwi to bardzo prosta metoda rozpoznawania ciąży. Kilka dni po zapłodnieniu we krwi zauważalny jest podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest to hormon charakterystyczny dla okresu wczesnej ciąży, który pozwala kontrolować funkcjonowanie określonych narządów. Produkuje go warstwa komórek (trofoblast) otaczająca węzeł zarodkowy. Hormon dociera do jajnika, gdzie stymuluje produkcję progesteronu. Wraz z rozwojem ciąży zapotrzebowanie na niego wzrasta, więc produkcja HCG zwiększa się bardzo szybko.
Brak miesiączki to najczęściej dostrzegany wczesny objaw ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że jest on miarodajny jedynie wtedy, gdy kobieta regularnie miesiączkuje. Cykl bardzo łatwo zaburzyć mogą czynniki wewnętrzne, jak nasze hormony oraz zewnętrzne, jak na przykład stres. Objawem ciąży może być także brązowe lub różowe plamienie z dróg rodnych, występujące na chwilę przed dniem, kiedy mamy dostać miesiączkę. Jest ono wynikiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Brak plamienia nie może być zatem miarodajnym objawem ciąży. Pamiętajmy, że w celu potwierdzenia przypuszczeń warto zrobić test, a jeśli będzie pozytywny, udać się do lekarza.
Częstym objawem ciąży bywają mdłości, które są skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w ciele przyszłej mamy. Występują one w pierwszym trymestrze, choć nie muszą trwać przez całe trzy miesiące. Zaczynają się od uczucia kłucia lub mrowienia w piersiach. Wszystko dlatego, że za nudności odpowiedzialne są produkowane podczas ciąży hormony, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie dopływu krwi do piersi. Statystycznie na wymioty częściej skarżą się kobiety, które są w swojej pierwszej ciąży. Nudności niestety nie da się uniknąć, można jednak łagodzić dolegliwości dzięki odpoczynkowi. Warto także kontrolować wagę, ponieważ codzienne wymioty bardzo wycieńczają organizm.
Około 2. miesiąca ciąży przyszła mama może odczuwać intensywną potrzebę oddawania moczu. Wynika ona ze zmian zachodzących w układzie hormonalnym i powiększającej się macicy, która uciska na pęcherz moczowy. Mogą także pojawić się zaparcia, które spowodowane są podwyższonym poziomem progesteronu w organizmie. Spowalnia ona przemianę materii i powoduje zaleganie resztek strawionego pokarmu jelitach.
Jedną ze zmian, które mogą towarzyszyć początkom ciąży są tkliwe piersi. Przyczyną tego są powiększające się komórki gruczołowe, które przygotowują się do przyszłej laktacji. Objawy te mogą pojawić się tuż po zapłodnieniu, choć najczęściej występują po około 4. tygodniach i nasilają się z czasem. Tkliwości może także towarzyszyć mrowienie. By złagodzić dolegliwości i uniknąć groźby rozstępów wystarczy stosowanie odpowiednich kremów do pielęgnacji w czasie ciąży (np. Linoderm Mama balsam przeciw rozstępom). Warto także stosować preparaty łagodzące podrażnienie brodawek, które działają przy tym nawilżająco i regenerująco (np. Linoderm Mama krem do pielęgnacji brodawek sutkowych).
Do pierwszych objawów ciąży należą także zmiany nastrojów. Przyszłe mamy bywają nieustannie rozdrażnione, a ich napady złości przeplatają się z niepohamowaną radością. Mogą one ponadto odczuwać przewlekłe zmęczenie. Kobiety, które niedawno zaszły w ciążę bywają nieustannie wykończone. Winę zarówno za huśtawkę emocjonalną, jak i zmęczenie ponosi progesteron, który obniża ciśnienie krwi i odpowiada za spowolnienie trawienia. Organizm daje nam w ten sposób znać, że musi przygotować się do wielkiego wysiłku, jakim jest 9-miesiączna ciąża.