Olejowanie włosów – czy warto?
07.03.2022 | Уход за кожей тела
Zdrowe i lśniące włosy – kto o nich nie marzy? Istnieje świetny sposób, by to pragnienie zrealizować, a przynajmniej sprawić, że nasze kosmyki poprawią swoją kondycję. Recepta brzmi: „olejowanie”. Ciekawostką jest, że jako pierwsze na świecie swoje włosy zaczęły olejować Hinduski. Palące słońce i niesprzyjający pielęgnacji klimat nadmiernie przesuszały i matowały ich włosy. Jako remedium na ten problem kobiety z Indii odkryły moc naturalnych olejów. Potrafią one chronić włosy przed promieniowaniem UV, odżywiają, nawilżają i wygładzają, a co najważniejsze zabieg ten pozwala czerpać zdrowie i piękno z natury!
JAKIE EFEKTY DAJE OLEJOWANIE WŁOSÓW?
Olejowanie to bardzo prosta metoda pielęgnacji włosa, którą z powodzeniem można wykonywać w domu. Jeśli chcesz, aby Twoje włosy były mięsiste, miękkie w dotyku i dociążone, to olejowanie jest dla Ciebie idealnym sposobem na osiągnięcie takich efektów! Zabieg olejowania to przede wszystkim regeneracja. Jeśli są one zniszczone przez prostowanie czy zabiegi wykonywane pod wpływem ciepła, to olej będzie dla nich najlepszym remedium. Dlaczego? Ponieważ to właśnie olej jest emolientem[1], który zatrzymuje nawilżenie włosa, a także jest on panaceum na rozdwojone końcówki. Pamiętaj jednak, że natychmiastowego efektu nie uzyskasz po jednorazowym olejowaniu. W całym procesie najważniejsza jest cierpliwość oraz systematyczność. Poświęć na regenerację kilka miesięcy, a zobaczysz, że z każdym kolejnym zabiegiem włosy będą się stawać coraz to bardziej miękkie, lśniące i przyjemne w dotyku. Jeśli nie widzisz poprawy kondycji włosa, możliwe, że dobrałaś zły olej lub przeprowadziłaś zabieg niewłaściwie. Jeżeli Twoje kosmyki po olejowaniu wydają się szorstkie, to być może źle dopasowałaś produkt lub aplikowałaś go w niewystarczającej ilości, aby osiągnąć zamierzony efekt. Właściwie oceniając porowatość włosów, na pewno znajdziesz olej dla siebie.
JAK DOPASOWAĆ OLEJ DO TYPU WŁOSÓW?
Kluczowe przy olejowaniu włosów jest wstępne określenie ich porowatości, ponieważ bezpośrednio łączy się z ona z budową kosmyka. Włosy wysokoporowate mają mocno odchylone łuski, lubią się wysuszać i puszyć. Zwykle po użyciu prostownicy lub lokówki wyglądają niezdrowo. Do włosów wysokoporowatych należą te często farbowane, prostowane, a także kręcone. Sprzyjają im kosmetyki nawilżające i emolientowe, a olejowanie takiego typu włosa działa najbardziej zbawiennie. Włosy średnioporowate mają lekko odchylone łuski i jest to najbardziej popularny typ kosmyków. Są lekko falowane i podatne na stylizację. Choć wyglądają na zdrowe, to brakuje im blasku i wymagają dodatkowego nawilżenia. Natomiast włosy niskoporowate mają niedomknięte łuski. To zazwyczaj zdrowe i błyszczące pasma, które łatwo rozczesać. Są najczęściej proste, cienkie i trudne do stylizowania.
- W przypadku włosów niskoporowatych najlepsze są oleje o małych cząsteczkach, bogate w kwasy nasycone, takie jak olej kokosowy, lniany, rycynowy, słonecznikowy czy shea.
- Jeśli masz średnioporowate włosy, wybierz olej rycynowy, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, lniany, jojoba lub z pestek dyni.
- Włosy wysokoporowate i zniszczone należy poskramiać naturalnymi olejami z pestek winogron, śliwki, moreli, dyni, a także z czarnuszki, słodkich migdałów i orzechów arachidowych.
JAK OLEJOWAĆ WŁOSY?
- Włosy olejuj przed myciem, a jeśli robisz to na sucho, po prostu rozczesz włosy. Możesz olejować również na podkładzie z odżywki, papki z nasion siemienia lnianego, żelu aloesowego lub nawet wody zmieszanej z cukrem. Do rozczesywania najlepiej użyć grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach.
- Rozetrzyj niewielką ilość oleju na dłoniach, by rozgrzać preparat. Jeżeli Twoje włosy się przetłuszczają, to staraj się omijać skórę głowy i skoncentruj się na końcówkach.
- Przeciągnij olejem po rozczesanym kosmyku włosów, a czynność powtarzaj na każdym paśmie. Dla lepszych efektów możesz dodatkowo wymasować końcówki.
- Zepnij włosy lub nałóż czepek kąpielowy. Możesz go owinąć ręcznikiem, ponieważ ciepło sprawia, że łuski otwierają się, a składniki odżywcze są łatwiej wchłaniane w głąb włosa.
- Czas, w którym olej może zregenerować Twoje włosy, to sprawa indywidualna, ale zawsze trzymaj go minimum 20 min. Jeśli olejujesz na podkładzie, postaraj się nie przekroczyć 2 godzin, ponieważ po tym czasie możesz niepotrzebnie przeciążyć włosy.
- Jeśli Twoje kosmyki są bardzo suche, to warto pozostawić olej na noc, pod warunkiem, że olejujesz na sucho. Pamiętaj, żeby przed snem zabezpieczyć włosy czepkiem lub ręcznikiem.
- A teraz zasadniczy krok, który może popsuć efekty zabiegu: mycie. Zmyj olej ze skóry głowy i pasm najpierw ciepłą wodą, a następnie preparatami bez silikonu: maską emolientową lub odżywką myjącą. By uzyskać właściwy efekt, olej musi zemulgować, dopiero później możesz użyć szamponu. Dalszą pielęgnację przeprowadź jak zwykle.
- Olejuj przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli jednak w stosunkowo krótkim czasie chcesz poprawić kondycję włosów, odżywić je i nawilżyć, zwiększ częstotliwość zabiegów i postaraj się przeprowadzać olejowanie rutynowo raz w tygodniu.
PAMIĘTAJ!
- Olej działa jak emolient, a więc jest to pancerz ochronny dla Twoich włosów. Zadaniem olejowania jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych (toksyn, drobnoustrojów), suszarek i prostownic, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo oleje chroniące przed promieniowaniem UV (jak olej z pestek malin) działają jak naturalny filtr dla włosa. Dlatego warto olejować niesforne kosmyki. Dzięki naturalnym składnikom włosy stają się odżywione, zregenerowane i lśniące, a dodatkowo łatwe w rozczesywaniu.
[1] https://ziololek.pl/klub-zdrowej-skory/co-to-sa-emolienty/