Za nami pierwsze dni wiosny, na łodygach drzew zielenią się pierwsze pąki, a z ziemi nieśmiało wychylają się kwiaty. Wszystko to znak, że niedługo przyjdzie czas na majówkę! Warto ją wcześniej zaplanować, by owocnie spędzić ten wiosenny czas. Mamy dla Was moc propozycji na majówkowe wyjazdy i aktywności.
Jeśli zależy nam na intensywnym programie zwiedzania, możemy wybrać Trójmiasto, które kusi gdańskim brzegiem Motławy, Wyspą Spichrzów, gdyńskim modernizmem i sopockim molo. Stamtąd całkiem niedaleko do słynącego z licznych zabytków i ciekawych muzeów Torunia. Jadąc dalej na południe, dojedziemy do Zamościa sławnego ze względu na swój idealny renesansowy plan urbanistyczny. Warto także zajechać do Sandomierza zwanego „Małym Rzymem”. Swoją historią kusi też serce Małopolski – Kraków, gdzie warto odwiedzić Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu oraz jeden z największych starych rynków w Europie z Sukiennicami i Kościołem Mariackim. Dalej na wschód zaprasza Lublin z urzekającym Starym Miastem i wiekowym zamkiem. Nie można pominąć także miast na zachodzie naszego kraju, gdzie Wrocław – nazywany „Wenecją Północy” – podbija serca połączeniem nowoczesności i historii.
Maj zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kiedy przyroda zieleni się i rozkwita warto odwiedzić parki narodowe. A tych w naszym kraju nie brakuje. Spacery po wytyczonych ścieżkach mogą mieć walory dydaktyczne i edukacyjno-przyrodnicze. Do wyboru mamy aż 23 parki narodowe, w tym Poleski Park Narodowy w województwie lubelskim, zlokalizowane na Podlasiu parki – Białowieski i Narwiański – zwany polską Amazonią, Wigierski oraz największy z parków – Biebrzański. Godne uwagi są ponadto Nadwiślański Park Krajobrazowy – pełen grodzisk, jaskiń i formacji skalnych, Woliński Park Narodowy z zagrodą żubrów oraz znajdujący się przy granicy województw łódzkiego, opolskiego i śląskiego Załęczański Park Krajobrazowy. Entuzjaści fauny i flory świetnie odnajdą się, spacerując po największej w Polsce Pustyni Błędowskiej. Dla miłośników lasów szczególnie interesujące mogą okazać się Bory Tucholskie obfitujące w ścieżki turystyczne, jeziora i wieże widokowe.
W naszym kraju jest wiele szczególnych zakątków, które są wyjątkowo piękne wiosną. Jeśli planujemy majówkę w górach, warto wybrać Szklarską Porębę. Jest oblegana przez turystów w zimie i lecie, a wiosną gwarantuje spokojne przechadzki po szlakach turystycznych. Okoliczne miejsca obfitują w atrakcje. Wizytę w górach warto rozpocząć od Hali Szrenickiej. Następnie warto wybrać się na taras widokowy Złoty Widok i udać się na spacer w kierunku Wodospadu Kamieńczyka. Stamtąd już rzut beretem do Karpacza i Świeradowa-Zdroju. Jeśli jednak wolimy Beskidy, to najlepszym kierunkiem będzie Wierchomla, która oferuje liczne szlaki turystyczne, niepowtarzalne widoki na Tatry i zabytki, jak zamek w Rytrze. Można wybrać się jeszcze dalej na wschód, w Bieszczady, kuszące turystów nietypową rzeźbą terenu. Ciekawym kierunkiem, z rzadka odwiedzanym w czasie majówek, jest Kraina Wygasłych Wulkanów. Można z niej podziwiać Karkonosze, a także na własne oczy zobaczyć wygasły polski wulkan Czartowska Skała.
Jeśli od gór wolimy wielką wodę, to warto wybrać się nad Bałtyk. W gronie szczególnie interesujących miejsc polskiego wybrzeża znajduje się Mierzeja Wiślana. Tu Wisła uchodzi do morza. Przebywając w tym rejonie koniecznie trzeba odwiedzić najdalej wysunięty na wschód kraniec Polski, latarnie morskie czy bezleśną wydmę szarą. Interesująca jest także Jastrzębia Góra, w której słynny pomnik Gwiazda Północy wskazuje najdalej wysunięty na północ punkt Polski. Po drugiej stronie wybrzeża, na zachodzie, w Świnoujściu, znajdziemy przebiegający przez tereny dwóch Państw – Polski i Niemiec, nadbałtycki szlak rowerowo-pieszy. Podróżując brzegiem Bałtyku, warto też zobaczyć ruiny zabranego przez morze gotyckiego kościoła w Trzęsaczu. Atrakcjami kusi ponadto Kołobrzeg, który oprócz zabytków oferuje liczne zabiegi zdrowotne.
Jeśli nie planujemy wyjazdu w weekend majowy, to wcale nie oznacza, że musimy go spędzić przed telewizorem. Warto opuścić cztery ściany i pooddychać świeżym powietrzem. Dobrym pomysłem jest zwiedzenie własnej okolicy, pieszo bądź na rowerze. Większe miasta oferują mnóstwo atrakcji, jak zoo, ogrody botaniczne czy parki wodne. Dobrym pomysłem jest też rodzinny piknik na łonie natury lub organizacja grilla dla znajomych. Każda okazja jest dobra, by wolny czas spędzić na świeżym powietrzu i tym samym wzmocnić własną odporność. Dlaczego? Ponieważ wysiłek fizyczny o umiarkowanej aktywności skutecznie zmniejsza naszą podatność na choroby, a o te wiosną nietrudno.
produktów