Praca w ogrodzie nie musi być dla dziecka przykrym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie, ma ona wiele zalet, nie tylko tych związanych z zabawą. Uczy malucha cierpliwości, sumienności i systematyczności. Pozwala mu dostrzec piękno przyrody i docenić otaczającą go naturę.
Zorganizowanie wspólnej pracy w ogrodzie nie jest skomplikowane. Jednocześnie może przynieść dziecku wiele korzyści, od nauki samodzielności, po właściwe budowanie relacji w rodzinie i z otoczeniem. Czego uczy malucha praca w ogrodzie?
Natura rządzi się własnym rytmem, a jej tryb życia jest znacznie wolniejszy od codzienności współczesnych ludzi. Od wysiewu, przez wzrost, po obumieranie roślin mija sporo czasu. Maluch spędzając czas w ogrodzie, obserwuje zmienność pogody, pór roku i dowiaduje się, że na plony trzeba poczekać.
Dziecko uczy się, że jeśli zapomni o podlewaniu, to rośliny uschną; że jeśli nie będzie doglądało plonów, to mogą je zniszczyć szkodniki. Pamiętanie o ogrodowych obowiązkach zakorzenia w nim systematyczność i sumienność.
Dziecko widzi, że kiedy wiosną natura budzi się do życia, to w ogrodzie zamieszkują rośliny, robaczki i zwierzęta, a zadaniem ogrodnika staje się troska o żywe stworzenia. W ten sposób uczy się rozumieć i doceniać naturę. Rozwija wyobraźnię i wrażliwość na otoczenie.
Prace w ogrodzie to naturalny sposób na ćwiczenia ruchowe na świeżym powietrzu i zachowanie dobrego zdrowia. Korzystanie ze świeżego powietrza i słońca dotlenia mózg i zapewnia maluchowi codzienną dawkę witaminy D. Tętniący życiem ogród pozwala skutecznie odciągnąć dziecko od komputera, a umożliwienie mu codziennego kontaktu z naturą podnosi jego odporność.
Nic tak nie cieszy, jak zjedzenie własnoręcznie wyhodowanych pomidorów, ogórków, truskawek czy poziomek. Co więcej, można nimi obdarować kolegów i koleżanki. W ten sposób maluch wzmacnia relacje i docenia życiodajną naturę, która w dodatku jest pyszna i zdrowa!
Wiosna to pracowity czas dla każdego ogrodnika, dużego i małego. To okres przygotowań i wyczekiwania na wzrost roślin. Dzieci lubią naśladować dorosłych, dlatego z pewnością chętnie zaangażują się w wiosenne prace ogrodowe.
Warto uświadomić maluchowi, że kiedy wiosną ogród budzi się do życia, trzeba go odpowiednio przygotować. Zanim posadzimy rośliny, trawę i grządki trzeba dokładnie uprzątnąć. Zbieranie pozostałości liści to dla dziecka doskonały trening ruchowy.
Zaangażuj malucha we wspólne przekopywanie grządek. Młodsze dzieci powinny przy tym korzystać z narzędzi ogrodowych wykonanych z tworzywa sztucznego. W ten sposób możesz mieć pewność, że nie zrobią sobie krzywdy. Przydadzą się też kolorowe dziecięce rękawiczki ogrodowe.
Dobrze jest uświadomić dziecko, że rośliny do życia potrzebują wody. Dlatego warto wyposażyć go w niewielką plastikową konewkę i zachęcić do wspólnego systematycznego podlewania grządek.
Wspólne wyrywanie chwastów to dobra okazja do nauki. Maluch dowie się dzięki temu, które rośliny nadają się do konsumpcji, które pięknie wyglądają, a które niszczą ogród. Gimnastyka przy wyrywaniu chwastów przyda się tak dzieciom, jak dorosłym.
Większość dzieci uwielbia grzebać w ziemi. Dlatego dobrym pomysłem jest oddanie im we władanie grządkę. Wystarczy kilka prostych narzędzi ogrodniczych i nasiona lub sadzonki. Niech maluch zacznie od roślin łatwych w uprawie: bratków, mięty, bazylii, poziomek, szczypiorku… W ten sposób nie zniechęci się w ogrodowych pracach.
Namów malucha do podglądania przyrody. W wiosennym ogrodzie nie brakuje motyli, ślimaków, dżdżownic i mrówek. Kiedy podniesie głowę do góry, to dostrzeże niezliczoną liczbę gatunków ptaków. Wystarczy plastikowa lupa i nietłukąca się lornetka, a dziecko nauczy się wiele o otaczającym je świecie.
Namów malucha do zagospodarowania własnego kącika w ogrodzie, w którym będzie mógł się bawić i z którego będzie mógł obserwować rozwijającą się przyrodę. Niech maluch sam wybierze przedmioty, które znajdą się w kąciku. Możecie np. zbudować domek na drzewie, ustawić namiot lub zamontować huśtawkę.
Ogród nie musi kojarzyć się dziecku tylko z pracą! Po dobrze wykonanych obowiązkach trzeba się zrelaksować. Wspinanie się po drzewach, bujanie się na oponie, pryskanie ze zraszacza to jedne z piękniejszych wspomnień, jakie możesz dać maluchowi. Koniecznie bawcie się razem, pograjcie w badmintona, piłkę lub frisby.
produktów