Sprawdzone metody na odpieluchowanie
24.07.2023 | Pierwsze kroki w macierzyństwie
Odpieluchowanie to proces, który nieuchronnie czeka każdego rodzica. Wielu z opiekunów postrzega to jako ważny etap w życiu swojego dziecka, ale również jako ogromne wyzwanie dla samego siebie. Niejednokrotnie w głowach rodziców pojawia się również masa pytań, na przykład: kiedy jest odpowiedni moment, by odpieluchować dziecko, w jaki sposób zacząć i jakimi metodami przeprowadzić ten proces. Sprawdźmy to!
W jakim wieku odpieluchować dziecko?
Otóż nie ma tutaj jednego idealnego wieku. Każde dziecko jest inne i każde w innym momencie będzie gotowe do zaprzestania noszenia pieluch. Jednak w przypadku zdrowego dziecka powinno się to odbyć między jego 2. a 4. rokiem życia.
Fakt, że Twoja pociecha jest gotowa, poznasz po dawanych przez niego sygnałach:
- Twoje dziecko zaczyna interesować się tematem toalety i nocnika – być może podąża za Wami, gdy udajecie się do WC, próbuje Was tam podglądać.
- Pojemność pęcherza Twojego malucha zwiększa się, przez co jego pielucha może być sucha przez dłuższy czas. Obserwuj moment, w którym zmiana pieluszki odbywa się u Was coraz rzadziej.
- Zna słownictwo związane z korzystaniem z toalety, wie czym jest oddawanie moczu i kału. W celu zaznajomienia dziecka z tematem bardzo pomocne okazują się różnego rodzaju książeczki o tej tematyce, zabawki czy np. bajki, które edukują maluchy w tym zakresie.
- W momencie, gdy odczuwa potrzebę wypróżnienia się czy zrobienia siku, zaczyna zaciskać nogi czy też się wiercić.
- Bardzo jasno sygnalizuje potrzebę przebrania pieluszki lub też ta pielucha zaczyna mu po prostu przeszkadzać.
Metody na odpieluchowanie
Odpieluchowanie warto rozpocząć od wyjaśnienia dziecku, czym jest oddawanie moczu i kału (pomocne w tym zakresie mogą być książeczki, bajki lub zabawki). Pokaż dziecku, czym jest nocnik i toaleta, jak z nich korzystać, pozwól maluchowi samemu spuścić wodę w toalecie. Wyjaśnij mu, że potrzeby fizjologiczne są czymś zupełnie normalnym i że pozostali członkowie rodziny w celu ich zaspokojenia również korzystają z toalety. Na początek możesz zakupić także majtki treningowe. Okazują się one bardzo pomocne na początku odpieluchowania 🙂.
Jedną ze skuteczniejszych i często stosowanych, a przede wszystkim najłagodniejszych dla malucha, sposobów jest metoda Brazeltona. Opiera się ona na 4 krokach:
- Pierwszym krokiem jest zakup nocnika i zapoznanie z nim dziecka. W celu jego zakupu możesz udać się do sklepu razem z dzieckiem. Pozwól nawet, by dziecko samo wybrało taki, który podoba mu się najbardziej. Aktualnie oferta sklepowa w tym zakresie jest bardzo szeroka, dostępne są nocniki o różnych kształtach i kolorach, a nawet wydające melodie. Pamiętaj jednak o jednym – nogi dziecka w trakcie siedzenia na nocniku powinny dotykać podłoża! Po zakupie zapoznaj dziecko z nocnikiem. Pozwól mu na nim usiąść (najpierw w ubraniu), podotykać go, pobawić się, gdy stoi obok.
- Kolejnym krokiem jest sadzanie dziecka na nocniku bez dolnej części ubrania i bez pieluszki. Uczysz w ten sposób malucha, że właśnie w ten sposób korzysta się z nocnika i toalety. Ten krok możesz wykonywać na przykład w chwili, gdy zmieniasz dziecku pieluchę. Co ważne – jeżeli Twoje dziecko nie chce siadać na nocniku gołą pupą, absolutnie go do tego nie zmuszaj!
- Trzecim krokiem jest nauka. Gdy zauważysz, że w pieluszce dziecka znajduje się siku lub kał, ściągnij pieluszkę, zawartość pieluszki włóż do nocnika, a malucha posadź na nim. Wytłumacz dziecku, że to właśnie tam powinno się znaleźć. W późniejszym okresie możesz sadzać dziecko na nocnik także w sytuacji, gdy zauważysz u niego potrzebę wypróżnienia się lub zrobienia siku.
- Ostatnim krokiem jest chodzenie dziecka bez pieluszki. Na początek zacznij od kilku lub kilkunastu minut, z czasem wydłużając ten okres. Najpierw niech dziecko chodzi bez pieluszki po domu. Gdy zauważysz, że Twój maluch nie ma z tym problemu, możecie spróbować wychodzić bez pieluszki na przykład na krótkie spacery.
Pamiętaj, by do kolejnego kroku przechodzić tylko i wyłącznie wtedy, gdy Twoje dziecko całkowicie oswoi się już z poprzednim!
Kiedy natomiast warto odłożyć odpieluchowanie w czasie? Na przykład w sytuacji, gdy się przeprowadzacie lub gdy dziecko zaczyna uczęszczać do żłobka. Nieodpowiedni jest także czas choroby malucha lub gdy w rodzinie pojawia się nowy, mały członek rodziny. Te sytuacje i tak wywołują u dziecka dużo emocji, więc nie warto potęgować ich dodatkowo odpieluchowaniem.
Nie naciskaj, wszystko w swoim czasie
Pamiętaj – nic na siłę! Jeżeli Twoje dziecko ucieka od nocnika lub na przykład nie chce na niego siadać gołą pupą, najwidoczniej nie jest jeszcze na to gotowe. Pamiętaj także, by w żaden sposób nie zawstydzać dziecka i się z niego nie naśmiewać, gdy na przykład zrobi siku w majtki. Daj maluchowi czas, a na całą resztę przyjdzie odpowiedni moment. 🙂