Klub zdrowej skróry

Poradnik

Torba do porodu – co powinno się w niej znaleźć?

Przygotowując się do porodu, pamiętaj, że komfort i spokój są kluczowe. Zorganizowana torba to krok w stronę spokojnego i bezstresowego przebiegu tego wyjątkowego wydarzenia.

Anemia w ciąży – wykrycie, leczenie i zapobieganie

Odkryj prawdę o anemii w ciąży: jak ją zidentyfikować, jak się nią zająć i co zrobić, by zapewnić sobie i dziecku zdrowy start podczas ciąży.

Jak spać w ciąży? Jakich pozycji unikać?

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na nowego członka rodziny, ale także czas, gdy sen może być wyzwaniem. Jak spać w ciąży, aby czuć się komfortowo i zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Dieta przyszłej mamy – jak powinna wyglądać?

Co zmienić w diecie podczas ciąży i czy naprawdę musisz jeść "za dwóch"...

Czym jest baby brain i jak sobie z nim radzić?

Ciąża to też czasami baby brain. Czyli...

Kalendarz badań w ciąży – o czym należy pamiętać?

W ciąży regularne wizyty u lekarza oraz badania nabierają ogromnego znaczenia. Warto tego pilnować.

Poród w domu – jak wygląda i z czym się wiąże?

Przed Tobą trudna decyzja - rodzić w szpitalu czy w domu?

Jak stymulować zmysły malucha w czasie ciąży?

Co wpływa na rozwój maluszka, który jeszcze nie przyszedł na świat? Czas ciąży daje wiele możliwości. Zapraszamy do lektury!

Ranking ciążowych dolegliwości

Ciąża to dla kobiety prawdziwa rewolucja. Zmiany, które zachodzą wtedy w jej organizmie potrafią przyprawić o zawroty głowy.

Gotowość do rodzicielstwa, czyli jak przygotować ciało i umysł na ciążę

Ciąża to wyjątkowe chwile. Dlatego warto przygotować na nią zarówno ciało, jak i umysł.

Poród rodzinny – plusy i minusy

Poród rodzinny? To wspólna decyzja obojga partnerów. Poczytaj o plusach i minusach.

Położna – na jaką pomoc możesz liczyć?

Ciąża i pierwsze kroki w macierzyństwie to piękny, ale trudny czas dla większości kobiet, pełen pytań i niepokojów. Wielkim wsparciem dla młodej mamy jest... położna.

Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Zgaga to jedna z najczęstszych ciążowych dolegliwości. Jak sobie pomóc?

Połóg – o czym warto wiedzieć i jak go przetrwać?

Połóg to dla kobiety czas powrotu do formy. Przyjmuje się, że zmiany powstałe w trakcie ciąży i porodu cofają się przez około 1,5 miesiąca. To czas przepełniony radością, ale i trudny. Co warto o nim wiedzieć?

Baby shower – przyjęcie dla przyszłej mamy

Zbliżające się narodziny dziecka to niepowtarzalny czas, ale i wspaniała okazja do świętowania. Wie o tym każdy, dlatego na świecie przyjęła się tradycja organizowania baby shower – imprezy na cześć przyszłej mamy i malucha, który przyjdzie na świat.

Ciążowe mdłości – jak sobie z nimi radzić?

Ciążowe mdłości potrafią być prawdziwą zmorą przyszłych mam. Doskwierają przede wszystkim pierworódkom i kobietom w ciążach mnogich. Jak sobie z nimi radzić?

Sport w ciąży – czy to możliwe?

Ciąża wiąże się ze zmianą niektórych nawyków, to nie oznacza rezygnacji z wszystkiego, co do tej pory robiłyśmy. Tak właśnie jest z aktywnością fizyczną.

Ból kręgosłupa w ciąży

Dlaczego w ciąży tak często boli kręgosłup? I czy naprawdę nie mamy na to żadnego wpływu? Jeżeli wiesz, jak zapobiec bólom kręgosłupa, to jest spora szansa, że dolegliwości nie będą tak dokuczliwe podczas codziennego funkcjonowania. Mamy na to kilka rad!

Hemoroidy w ciąży

Ciało przyszłej mamy zmienia się diametralnie podczas 9 miesięcy ciąży. W związku z tym ciężarna może się borykać z różnymi uciążliwymi dolegliwościami. Jedną z popularniejszych są guzki krwawnicze odbytu, inaczej żylaki, krwawnice lub po prostu hemoroidy.

Połóg – co się dzieje z kobietą po porodzie?

Połóg to dla kobiety czas zmian, nowych doświadczeń i silnych emocji. To okres, w którym organizm świeżo upieczonej mamy wraca do formy. Trwa około 6 tygodni, podczas których osłabione ciało kobiety odczuwa dolegliwości poporodowe.

Hashimoto a ciąża

Na Hashimoto cierpi około 2% populacji. Badania dowodzą, że na 6 chorych osób, aż 5 z nich to kobiety. Niestety, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy utrudnia zapłodnienie i donoszenie ciąży. Jednak dobrze prowadzone leczenie nie powoduje komplikacji ani u przyszłej mamy, ani u maleństwa.

Komórki macierzyste – czy warto je przechowywać?

Komórki macierzyste mają ogromny potencjał. Wykorzystuje się je w leczeniu wielu chorób, ponieważ potrafią odbudowywać uszkodzone komórki. Wszystkie możliwości terapeutyczne, jakie dają komórki macierzyste, nie są jeszcze znane naukowcom.

Ciąża pozamaciczna – objawy i przebieg ciąży

Ciąża pozamaciczna to stan wysokiego ryzyka, który powoduje poważne powikłania. Najczęściej pojawia się między 25. a 30. rokiem życia i dotyczy około 2% kobiet. U tych, w których kiedyś wystąpiła, wzrasta ryzyko jej ponownego rozpoznania.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży trwa 13 tygodni, od 28. do 40. tygodnia. Te ostatnie trzy miesiące to czas, kiedy maluszek intensywnie rośnie i się rozwija. Już za moment przyjdzie na świat i pozna swoich rodziców.

Drugi trymestr ciąży

Wraz z 14. tygodniem ciąży rozpoczyna się jej II trymestr i będzie on trwał do 27. tygodnia (4.-6. miesiąc). To najprzyjemniejszy czas dla ciężarnej – poprawia się jej samopoczucie i wygląd, znika większość uciążliwych dolegliwości, a także zmniejsza się ryzyko poronienia.

Wizyty u ginekologa w ciąży

Test ciążowy okazał się dodatni – i co teraz? Warto zaplanować wizytę u ginekologa. By ciąża przebiegała bezpiecznie, przyszła mama powinna przez 9 miesięcy znajdować się pod opieką lekarza specjalisty. Przed nią wiele wizyt i badań, których nie powinna bagatelizować.

Pielęgnacja piersi w okresie karmienia i laktacji

WHO zaleca karmienie dziecka naturalnym pokarmem przez pierwsze 6 miesięcy jego życia. Te z mam, które decydują się na karmienie piersią, mogą odczuwać związany z tym dyskomfort. Jak sobie z nim razić? Wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

Fitness w ciąży

Ciąża to czas szczególny, w którym kobieta i jej ciało powinny być pod szczególną ochroną. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama musi zrezygnować z aktywności fizycznej. Choć istnieją sporty, których powinna się wystrzegać, to większość ćwiczeń jest wręcz wskazana.

Przeziębienie w ciąży

Ciąża to okres, w którym wiele naszych codziennych nawyków musi ulec zmianie. Podobnie jest z przeziębieniem u przyszłych mam. Popularne leki OTC, które stosowały przed ciążą, stają się w tym czasie w większości niedozwolone. Jakie metody w walce z przeziębieniem sprawdzają się u ciężarnych?

Dieta kobiet z cukrzycą ciążową

Cukrzyca to przewlekła choroba, której leczenie powinno być kompleksowe. Równie ważne jak insulina czy terapia farmakologiczna, jest dieta. Odpowiednio dobrany sposób odżywiania pozwala znormalizować poziom glukozy we krwi, spowolnić rozwój choroby i obniżyć ryzyko powikłań.

Ciąża zagrożona

Ciąża zagrożona to taka, która z różnych powodów jest obarczona większym ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu, urodzenia chorego dziecka lub o niskiej masie ciała. Może być związana z wiekiem mamy i jej wadami genetycznymi.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres od pierwszego do trzynastego tygodnia ciąży - czyli pierwsze trzy miesiące. Choć na pierwszy rzut oka ciąży jeszcze nie widać, to właśnie wówczas w ciele kobiety zaczynają zachodzić znaczące zmiany. Intensywnie rozwija się także płód.

Cukrzyca w ciąży

Cukrzyca ciążowa to jedna z najczęstszych współistniejących w ciąży dolegliwości. Dotyczy aż 18% przyszłych mam. Nieleczona, stanowi zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i maluszka. Warto więc znać jej objawy oraz metody leczenia.

Test ciążowy – oficjalny początek ciąży

Test ciążowy jest prostym, nieinwazyjnym, stosunkowo dokładnym i tanim badaniem. To łatwa forma potwierdzenia lub zanegowania ciąży. Na czym jednak polega test ciążowy? Jakie są jego rodzaje i – wreszcie – jaka jest jego skuteczność? Odpowiadamy.

Odżywianie i suplementacja kobiet w ciąży

Sposób żywienia kobiety przed ciążą i w jej trakcie ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Ma także spory wpływ na rozwój dziecka w ciągu całego jego życia. Odpowiednia dieta i suplementacja to zatem gwarancja dobrej formy mamy i zdrowia jej maleństwa.

Ciąża latem

Ciąża latem staje się prawdziwym wyzwaniem. Upały najbardziej dokuczają kobietom w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ nasilają się wtedy dolegliwości, takie jak duszność i obrzęki nóg. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie tych dolegliwości.

Rozstępy w ciąży

W organizmie zachodzą zmiany fizjologiczne, a skóra rozciąga się, by pomieścić wzrastające w kobiecie życie. Rozstępy nie są zagrożeniem dla zdrowia kobiety, ale to problem natury estetycznej, któremu można zapobiegać.

Przesądy ciążowe – prawda czy fałsz?

Przesądy ciążowe powstały w czasach, kiedy ludzie próbowali zrozumieć i wyjaśnić otaczające ich zjawiska. Jednak, mimo że rzeczywistość drastycznie się zmieniła, wciąż wiele przyszłych mam w nie wierzy. Jak więc jest z tymi przesądami? To prawda czy fałsz?

Pierwsze objawy ciąży

Jedne z nas odczuwają wstępne objawy ciąży tuż po zapłodnieniu, inne nie wiedzą o niej nawet przez kilka pierwszych tygodni. Wszystko zależy od organizmu kobiety i jego reakcji na nowy dla niego stan. Istnieje jednak kilka symptomów, które łączą nas wszystkie.

Jak przygotować się do porodu?

Poród to dla organizmu kobiety ogromne wyzwanie. Aby było to pozytywne doświadczenie, warto wcześniej je oswoić. Odpowiednie przygotowanie zagwarantuje Tobie i dziecku komfort, bezpieczeństwo oraz pozwoli cieszyć się tym wspaniałym momentem.

Co można, a czego nie można robić w ciąży?

Ciąża to szczególny czas dla kobiety. Przyszła mama powinna dbać o siebie i o życie, które w niej rośnie. Jak to robić? Na temat ciąży krąży wiele obiegowych mitów, powielanych w Internecie i w rozmowach matek. Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy co można oraz czego nie można robić w ciąży.

Pielęgnacja skóry kobiet w ciąży

Ciąża to czas koncentracji na nowym życiu, które w nas rośnie. W trosce o nasze maleństwo badamy się i dbamy o swoje zdrowie. Łatwo jednak zapomnieć wtedy o tym, co na zewnątrz.
Koszykx Produkty w koszyku: Suma: -
Zamknij
UE