Emolienty
W naszej ofercie dostępne są wysokiej jakości emolienty dla dzieci i niemowląt oraz osób, które borykają się z wrażliwą skórą (np. z atopowym zapaleniem skóry). Są to starannie dobrane preparaty do mycia i kąpieli, nawilżania ciała i twarzy oraz pielęgnacji włosów.
Dowiedz się, co to jest emolient i jak działa. Poznaj skład emolientów i ich sposób działania na skórę oraz dowiedz się, gdzie można kupić emolienty.
Co to są emolienty?
Emolienty to substancje, które opracowano, aby pielęgnować delikatną i wrażliwą skórę oraz skórę z uszkodzoną barierą lipidową (np. z AZS). Są to dermokosmetyki, które znajdują zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i profesjonalnej dermatologii. Sama nazwa emolient pochodzi od łac. „emolliere”, czyli zmiękczać.
Zawarte w nich substancje tworzą cienki filtr na powierzchni skóry, który pozwala uchronić jej głębsze partie przed utratą wody oraz chroni naskórek przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki temu skóra jest dobrze nawilżona, gładka i przyjemna w dotyku. Emolienty działają nawilżająco i natłuszczająco, regenerują uszkodzoną warstwę lipidową, łagodzą stany zapalne i świąd.
Emolienty wykorzystywane są w kosmetyce i dermatologii – do pielęgnacji przesuszonej i wrażliwej skóry. Naturalne emolienty nie zawierają substancji zapachowych, barwników, składników pieniących czy konserwantów, dlatego można je stosować nawet u noworodka czy niemowlaka (już od pierwszego dnia życia dziecka).
Skład emolientów
Emolienty tworzone są przede wszystkim na bazie naturalnych tłuszczów roślinnych. Preparaty z emolientami mogą zawierać m.in.:
- olej lniany,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej konopny,
- olej jojoba,
- masło shea,
- oliwę z oliwek,
- Inca Omega Butter.
Oleje roślinne odpowiadają za rekonstrukcję lipidów naskórka. W składzie emolientów stosowane są również inne dodatki:
- ceramidy,
- trójglicerydy,
- cholesterol,
- kwas linolowy i linolenowy.
Dodatek substancji okluzyjnych ma za zadanie zapobiec utracie wody z głębszych warstw skóry. Jak jest to możliwe? Wazelina, kwasy tłuszczowe, parafina, fosfolipidy i inne substancje okluzyjne tworzą na powierzchni naskórka filtr ochronny, który utrzymuje się do około 6 godzin.
Humektanty (m.in. kwas hialuronowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, mocznik czy glicerol) wiążą wodę z otoczenia i zatrzymują ją wewnątrz skóry. Bezpośrednio wpływają one na nawilżające działanie emolientów.
Jak działają emolienty?
Emolienty są bogate w naturalne oleje roślinne. Zawierają one kwasy omega-3, omega-6 oraz omega-9. Kwasy te pozwalają uzupełnić niedobory lipidów, związać wodę i utrzymać ją w głębokich partiach skórnych. Dodatek alantoiny i D-panthenolu łagodzi podrażnia i koi nadwrażliwą skórę.
Emolienty w kosmetykach są stosowane przede wszystkim ze względu na ich wyjątkowe działanie nawilżające i natłuszczające. Filtr, stworzony przez takie preparaty na powierzchni naskórka, nie pozwala na odparowywanie wody oraz chroni skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra pielęgnowana emolientami jest gładka, miła w dotyku i odpowiednio nawilżona. Dzięki temu znika uczucie jej napięcia.
Emolienty łagodzą również świąd, przyspieszają gojenie ran powstałych wskutek drapania oraz korzystnie wpływają na wszelkiego typu podrażnienia. Z tego powodu często są polecane są jako pomocniczy środek w terapii:
- atopowego zapalenia skóry,
- łuszczycy,
- egzemy.
Najskuteczniejsze są kremy z emolientami, ponieważ nawilżają skórę, zatrzymują wodę w komórkach i wygładzają naskórek. Lotiony zatrzymują wodę, a maści wygładzają naskórek.
Kiedy sięgać po emolienty?
Po emolienty do kąpieli oraz balsamy i pianki do pielęgnacji ciała lub twarzy z emolientami powinny sięgnąć osoby, które mają przesuszoną skórę i skłonność do podrażnień.
Emolienty zalecane są cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Przy AZS skóra jest wrażliwa, bardzo wysuszona i szorstka, pojawiają się na niej ślady łuszczenia, któremu towarzyszy dotkliwe uczucie świądu. Preparaty z emolientami nie podrażnią naskórka, głęboko go nawilżą i natłuszczą, co przyniesie ulgę i zapobiegnie świądowi. Taka pielęgnacja pozwoli również uniknąć dalszych zmian skórnych, które byłyby wywołane drapaniem (np. infekcji bakteryjnych).
Kolejnym zastosowaniem emolientów jest pielęgnacja noworodków i niemowlaków. Emolienty dla noworodka to bezpieczne produkty do kąpieli i nawilżania delikatnej skóry, która jeszcze nie jest całkowicie dojrzała. Codzienna pielęgnacja kosmetykami z dodatkiem emolientów pozwoli utworzyć na naskórku maleństwa filtr ochronny, który zapobiegnie przesuszeniu skóry i uchroni ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych (np. bakterii, grzybów czy wirusów). Możesz wybierać delikatne pianki do kąpieli lub preparaty nawilżające do smarowania ciała i twarzy, które nakłada się na wilgotną skórę (tuż po myciu).
Sposób na zdrową skórę
Emolienty mogą zostać wykorzystane jako sposób na zdrową, piękną skórę gwarantującą dobre samopoczucie. W dermatologii znajdują one zastosowanie w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz zmian na skórze będących wynikiem reakcji alergicznych. Przy atopowym zapaleniu skóry, czasami stosowanie emolientów może doprowadzić jednak do powikłań. Dzieje się tak głównie, gdy stosowanie emelientów jest łączone z leczeniem przeciwzapalnymi kortykosteroidami. Czasami może również dojść do podrażnień w wyniku alergii na jeden ze składników emolientu (alergie czasami wywołują niektóre oleje roślinne czy lanolina).
Podczas terapii należy konsultować dobierane kosmetyki z emolientami z dermatologiem.
Emolienty do kąpieli
Emolienty można wykorzystać bezpośrednio do mycia lub kąpieli, ponieważ rozpuszczają się one w wodzie. Najczęściej stosowane są one do kąpieli noworodka i niemowlaka, którego tradycyjne mydło lub płyn mógłby uczulić i powodować wysuszanie skóry. Kosmetyki z emolientami należy rozpuścić w wodzie, która ma 36-37 stopni C. Kąpiel powinna być krótka (10-15 minut). Po kąpieli z dodatkiem emolientu, na skórze pozostaje cieniutka warstwa ochronna, która trzymuje się ona przez kilka godzin.