Kremy z mocznikiem dla dzieci i dorosłych
Co to jest mocznik?
Mocznik (karbamid – diamidu kwasu węglowego, carbony) to związek, który naturalnie występuje w górnych warstwach skóry. Jest to produkt uboczny przemiany białkowej w organizmie ludzkim. Pozwala on utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia komórek budujących skórę, nadaje jej elastyczności i sprężystości. Mocznik działa przeciwzapalnie i antyalergicznie. Jego naturalne właściwości wykorzystywane są także w leczeniu grzybicy skóry.
Substancja ta należy do tzw. czynnika MNF, który odpowiada za nawilżenie skóry i stanowi 1% masy naskórka. Mocznik naturalnie jest wydalany przez ciało wraz z moczem i potem. Z wiekiem jego stężenie w MNF spada, co powoduje przesuszenie skóry. W młodości mocznik stanowi około 7% masy NMF, aby u kobiet po 70. roku życia spaść nawet ośmiokrotnie. Naskórek staje się wtedy szorstki w dotyku, mniej sprężysty i traci swój młodzieńczy blask. Warto wtedy sięgnąć po krem lub maść z mocznikiem, która nawilży skórę. Niedobory mocznika często prowadzą do chorób skóry (m.in. łuszczycy i egzemy).
Mocznik w kosmetyce
Syntetyczny mocznik jest znany od 1828 roku (otrzymał go niemiecki chemik Friedrich Wohler). Ten biały, krystaliczny proszek, pozyskiwany z amoniaku, jest bezzapachowy, rozpuszcza się w wodzie oraz alkoholu. Kosmetyka wykorzystała tę właściwość i w 1943 roku wyprodukowano pierwszy krem z mocznikiem. Mocznik jest jednym z humektantów. Są to substancje, które wiążą cząsteczki wody z otoczenia i zatrzymują je w warstwie rogowej naskórka. To pozwala utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry.
Mocznik w kosmetyce stosowany jest m.in. do pielęgnacji:
- twarzy,
- ciała,
- dłoni,
- stóp
- pięt.
Na rynku dostępne są kremy, maści oraz balsamy do ciała z mocznikiem. Atrakcyjna cena sprawia, że cieszą się dużą popularnością. Niewielkie ilości tej substancji dodawane są również do szamponów, mydeł, toników, maseczek do twarzy oraz past do zębów. Regularnie stosowane preparaty z mocznika sprawiają, że skóra jest miękka i sprężysta.
Krem z mocznika – właściwości
Mocznik wykazuje właściwości:
- nawilżające,
- złuszczające,
- antybakteryjne,
- odblokowujące pory skóry,
- przeciwgrzybiczne,
- przeciwzapalne,
- przeciwświądowe.
Krem z mocznikiem łagodzi podrażnienia i usuwa blizny, zwiększa poziom lipidów oraz przyspiesza naturalną regenerację skóry (wspiera odbudowę warstwy ochronnej).
Dokładne właściwości kremu z mocznika są są uzależnione od stężenia procentowego substancji:
- krem z mocznika 50 silnie złuszcza naskórek – stosowany do leczenia AZS, łuszczycy, egzemy przy skórnych powikłaniach towarzyszących cukrzycy,
- krem z mocznikiem 40 ma delikatniejsze działanie złuszczające (wpływa na rozpuszczanie i denaturację białek) – stosowany w peelingach twarzy i ciała,
- krem z mocznikiem 30 pielęgnuje skórę z tendencją rogowacenia, zmiękcza naskórek – stosowany do nawilżania suchej skóry stóp i dłoni,
- krem z mocznikiem 10, 20, 30 zmiękcza i głęboko nawilża skórę oraz wspomaga wnikanie w nią substancji aktywnych zawartych w innych kosmetykach (lub środkach leczniczych),
- balsam z mocznikiem 10 działa antybakteryjnie,
- krem z mocznikiem poniżej 10 – zmiękcza i utrzymuje wilgotność przesuszonej skóry (twarzy, dłoni, stóp, ciała).
Krem z mocznika – zastosowanie
Krem z mocznika jest stosowany do pielęgnacji skóry twarzy, rąk i stóp u dorosłych oraz dla dzieci, a balsam pozwala intensywnie nawilżać całe ciało. Maść do stosowania punktowego wykorzystywana jest jako element kuracji dermatologicznych.
Krem z mocznika posiada właściwości nawilżające i zatrzymujące wodę w naskórku, dlatego doskonale sprawdza się do codziennej pielęgnacji skóry:
- suchej,
- atopowej,
- dojrzałej,
- zniszczonej zbyt długim opalaniem,
- wrażliwej,
- alergicznej.
Właściwości złuszczające i antybakteryjne sprawiają, że krem z mocznikiem często zalecany jest na trądzik. Pomaga redukować zmiany trądzikowe i zlikwidować blizny, które po nim pozostają.