Ciąża to wyjątkowy stan dla przyszłej mamy i nienarodzonego jeszcze maluszka. Przez cały ten okres ważne jest, aby być pod stałą opieką lekarza, który będzie na bieżąco monitorował stan zdrowia kobiety i dziecka. Jak wygląda kalendarz badań w ciąży?
Kalendarz badań w ciąży jest opracowany przez Ministerstwo Zdrowia i szczegółowo określa zakres badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, które powinny być przeprowadzane u kobiet w okresie ciąży. Na liście badań, które przyszła mama powinna wykonywać regularnie są:
Ważne jest, aby pamiętać, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się między 7. a 8. tygodniem ciąży. Podczas niej lekarz przeprowadzi wywiad, wykona pomiar masy ciała, ciśnienia tętniczego, zbada piersi i pobierze cytologię. Do 10. tygodnia wykonuje się również:
W tym czasie ważne jest wykonanie USG ciąży, podczas którego lekarz oceni rozwój płodu oraz badanie moczu, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia układu moczowego.
Jeśli ciąża przebiega bezpiecznie i sprawnie, to przyszła mama powinna zgłosić się na badanie morfologii krwi obwodowej oraz przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Jest to czas na wyeliminowanie zagrożeń związanych z różnego rodzaju infekcjami. Lekarz zaleci również ponowne, ogólne badanie moczu.
Na początku drugiego trymestru wykonywane jest badanie stężenia glukozy we krwi oraz USG. Maluszka można już zmierzyć, określić jego płeć, ocenić budowę płodu i struktur otaczających. Ginekolog może również zlecić badanie w kierunku toksoplazmozy u kobiet z ujemnym wynikiem w pierwszego trymestrze.
Podczas wizyty u lekarza prowadzącego oprócz skierowania na regularne badania USG, krwi oraz moczu, kobieta otrzyma również skierowanie na diagnostykę poziomu przeciwciał odpornościowych. Ginekolog oceni też, czy istnieje ryzyko konfliktu serologicznego i wykona profilaktycznie przeciwciała anty D-RH.
Rozwiązanie coraz bliżej! W tym okresie na przyszłą mamę czekają jedne z ostatnich wizyt u lekarza prowadzącego. Ponownie on zleci morfologię krwi i badanie moczu. Ponadto wykona:
Ostanie dni przed porodem to przede wszystkim powtórzenie cyklicznych badań: morfologii krwi oraz badania ogólnego moczu. Ginekolog przeprowadzi również USG, na którym dowiesz się, ile waży maluszek i jaki jest poziom wód płodowych.
Jeszcze chwila i maluszek będzie z rodzicami! Przed samym porodem obowiązkowym badaniem już w szpitalu jest KTG, który określi skurcze i tętno płodu.
Ilość badań wykonywanych podczas ciąży może budzić zdumienie, obawy i lęki, ale nie musisz się martwić. Podczas ciąży Ty i Twój maluszek jesteście pod najlepszą opieką lekarzy specjalistów. Regularne wizyty oraz prowadzona diagnostyka zapewniają bezpieczeństwo, poprzez stałe monitorowanie Waszego stanu zdrowia. Nie bójcie się zadawać lekarzowi pytań. Cieszcie się tym wspaniałym czasem!
produktów