Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, chociaż niekiedy pełen różnych, skrajnych emocji i odczuć. Oprócz najpopularniejszych dolegliwości takich jak zmęczenie, nudności czy częste zmiany nastroju, wiele kobiet zgłasza również problemy z pamięcią i koncentracją. Specjaliści nazywają to zjawisko „baby brain”, choć nie jest to oficjalne, medyczne określenie. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?
„Baby brain”, znane także jako „mom brain” lub „pregnancy brain”, a w języku polskim pregnezja, odnosi się do powszechnego zjawiska doświadczanego przez niektóre kobiety w ciąży i nowo upieczone mamy. Jest to potoczne określenie opisujące zmiany poznawcze i chwilowe zaburzenia pamięci. Mogą one wystąpić podczas ciąży oraz we wczesnym okresie po porodzie. Przyszła mama doświadczająca tego zjawiska, może mieć problemy w trakcie codziennych, zwykłych czynności, takich jak gotowanie czy sprzątanie.
Pomimo że nie jest to oficjalnie uznane medyczne schorzenie, wiele kobiet zgłasza, że odczuwa roztargnienie, rozproszenie uwagi lub trudności w koncentracji w trakcie ciąży i po urodzeniu dziecka.
Dokładne przyczyny baby brain nie są w pełni zrozumiane, ale kilka czynników może się do niego przyczyniać:
Hormony: Zmiany hormonalne podczas ciąży i po porodzie mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu, w tym na pamięć i koncentrację.
Zmęczenie: Częste zmęczenie i nieprzespane noce, które towarzyszą opiece nad noworodkiem, mogą wpłynąć na sprawność umysłową.
Stres: Ciąża i macierzyństwo mogą być okresami intensywnego stresu, który wpływa na działanie mózgu.
Zmiany strukturalne mózgu: Badania sugerują, że w okresie ciąży mogą zachodzić czasowe zmiany w strukturze mózgu, które wpływają na funkcjonowanie poznawcze.
Przede wszystkim przyszłe mamy muszą być świadome, że każda ciąża jest czasem bardzo indywidualnym i dotyczy to również wszelkich dolegliwości. Warto wiedzieć, że takie zjawisko istnieje, jednak lepiej nie wpadać w panikę, gdy raz zdarzy się sytuacja, że zapomnimy kupić mleka, zadzwonić do przyjaciółki lub pójść na umówione wcześniej spotkanie :). Z częstym zapominalstwem i roztargnieniem można poradzić sobie na kilka sposób:
Przyszła mamo, pamiętaj, że „baby brain” to efekt przejściowy, trwający do kilkunastu tygodni po porodzie. Pregnezja występuje po rozpoznaniu trzech głównych objawów: problemów z koncentracją, pamięcią oraz nieporadnością lub roztargnieniem. Postaraj się wcielić w życie powyższe punkty, które pomogą Ci w utrzymaniu Twojego zdrowia i samopoczucia w jak najlepszym stanie!
Warto jednak mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy oprócz drobnych zaników pamięci, niezdecydowaniu i rozkojarzeniu towarzyszy również ogromny smutek, poczucie winy i niepokój, to konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej.
Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.