Dłonie są naszymi niezawodnymi pomocnikami od początku naszego życia – dotykają, czują, chwytają, podtrzymują… Przydają się nam bezustannie, a mimo tego bardzo łatwo nam zapomnieć o ich pielęgnacji.
To właśnie skóra dłoni starzeje się najszybciej, ponieważ jest bardzo delikatna i niezwykle łatwo ją przesuszyć. Charakteryzuje się specyficzną budową (niewielką ilością tkanki podskórnej) i jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych. To właśnie uboższa warstwa hydrolipidowa sprawia, że skóra dłoni wymaga specjalnej ochrony, tym bardziej, że bezustannie narażamy ją na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Naruszony płaszcz lipidowy będzie skutkował osłabieniem skóry, jej podrażnieniem, zmianami pigmentacyjnymi i rogowaceniem, a w skrajnych przypadkach także popękaniem i stanami zapalnymi. Niestety, skóra kobiet w okresie menopauzy jest dodatkowo narażona na wysuszenie i starzenie. Wszystko przez spadek produkcji kobiecych hormonów – estrogenów, które odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry, a także za poprawę jej elastyczności i napięcia.
By cieszyć się jedwabiście gładką skórą dłoni, trzeba dbać o nią regularnie. Warto wiedzieć jakie czynniki wpływają negatywnie na jej kondycję, by móc je wyeliminować. Co wysusza skórę dłoni?
Co zatem robić, by skóra naszych dłoni nie zdradzała oznak starzenia, była zdrowa i piękna? Oto recepta:
W pielęgnacji skóry dłoni oczyszczanie pełni równie ważną rolę, jak w codziennej pielęgnacji twarzy. Ręce myjemy jednak znacznie częściej, niż inne części ciała. Sposób, w jaki to robimy, to jeden z kluczowych czynników wpływających na kondycję dłoni, dlatego w tym przypadku trzeba spełnić dwa bardzo ważne warunki. Po pierwsze, dłonie powinniśmy spłukiwać letnią wodą, ponieważ gorąca ją przesusza i podrażnia. Po drugie, niezwykle istotne są mydła, których używamy. Wysuszające są te, które mają odczyn zasadowy i neutralny. By chronić dłonie przed przesuszaniem warto wybierać produkty delikatnie natłuszczające, najlepiej wzbogacone witaminami i naturalnymi olejami. Sprawdzą się także mydła przeznaczone do delikatnej i suchej skóry dzieci.
Dodatkowym elementem oczyszczania skóry może być, stosowany raz na jakiś czas, peeling. Doskonale złuszczy on martwy naskórek, przywróci dłoniom gładkość i przygotuje je na działanie składników odżywczych kremów. Świetnie sprawdzą się się w tej roli proste, domowe peelingi, np. na bazie cukru, fusów z kawy lub soli i oleju. Zabieg możemy też wykonać przy okazji peelingu ciała lub twarzy.
Kontakt z wodą i mydłem zaburza naturalną równowagę skóry, przez co ją wysusza. Dlatego po etapie oczyszczania trzeba zadbać o nawilżenie skóry. Jeżeli chcemy uniknąć przesuszenia i szorstkości, najlepiej używać kremu po każdym myciu rąk – warto mieć go więc zawsze przy sobie. Warto wybierać te preparaty, które zawierają w sobie naturalne oleje i alantoinę. Niezawodne są także witaminy: A (regeneruje i chroni), C (wzmacnia) i E (odmładza). Dodatkowym atutem kremu będzie tworzenie na skórze filtru, chroniącego przed czynnikami atmosferycznymi.
Jeśli oprócz mycia dłoni, zastosowaliśmy też peeling, to warto posmarować dłonie nieco grubszą warstwą kremu i pozwolić się mu wchłonąć. Zabieg dobrze jest wykonywać wieczorem, tuż przed snem, by móc nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki, które pomogą składnikom odżywczym wchłonąć się w skórę.
Pielęgnacja skóry dłoni nie jest skomplikowana, ale rządzi nią bardzo ważna zasada: systematyczność. Nie pomagają w niej także nasze codzienne grzeszki przeciwko naturalnemu pięknu skóry dłoni. O czym nie wolno nam zapominać?
produktów