Ciąża to cudowny czas, w którym wyczekujesz pojawienia się nowego członka rodziny. Jednak powiększający się brzuch niejednokrotnie powoduje, że czynności z życia codziennego, które na ogół nie sprawiały Ci problemu, takie jak na przykład wchodzenie po schodach czy zawiązywanie sznurowadeł w butach stają się zwyczajnie trudne. To samo dotyczy snu, który jest bardzo ważny, zwłaszcza dla kobiety ciężarnej. W tym artykule podpowiemy, jak spać w ciąży, by dobrze się wysypiać. Wskażemy również, jakie pozycje do spania w tym stanie są najlepsze, a jakich warto unikać.
W początkowym okresie ciąży, kiedy brzuch jest jeszcze dosyć mały, kobieta może spokojnie zasypiać w dowolnej pozycji. Może spać zarówno na plecach, jak prawym i lewym boku, nawet na brzuchu. Najważniejsze jest, by przyszłej mamie było wygodnie i się wysypiała. Sytuacja zmienia się, gdy brzuch zaczyna robić się większy – wtedy też niektórych pozycji do spania należy unikać. Jak więc prawidłowo ułożyć się do snu?
Spanie na plecach:
Jedną z pozycji, w której można zasypiać jest ta na plecach. Dla wielu osób jest to najwygodniejsza pozycja do odpoczynku. Przyszłe mamy, w I i II trymestrze, mogą spokojnie w niej zasypiać. W późniejszym okresie warto z niej jednak zrezygnować. Należy wspomnieć, że spanie na plecach nie jest kategorycznie zakazane. Jeżeli w nocy mimowolnie przekręcisz się do tej pozycji i rano zorientujesz się, że leżysz na plecach, absolutnie nie ma podstaw do obaw. Na późniejszym etapie ciąży zaleca się jednak rezygnację z tej pozycji do spania, a to ze względu na to, że ważne naczynia krwionośne w organizmie są uciskane przez znacznych rozmiarów macicę. Krew nie może wtedy swobodnie przepływać, co sprawia, że obniża się jej ciśnienie. Możesz przyczynić się to między innymi do zawrotów głowy odczuwanych z rana.
Spanie na brzuchu:
Dla wielu z nas spanie na brzuchu jest jedną z wygodniejszych pozycji. Jeżeli przed ciążą w nocy odpoczywałaś właśnie w ten sposób, w I trymestrze ciąży możesz spać tak nadal. W późniejszych miesiącach zaleca się jednak unikanie tej pozycji podczas snu. Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, czy spanie na brzuchu jest w jakiś sposób niebezpieczne dla Twojego malca? Otóż nie! Jest on skutecznie chroniony między innymi przez ściany macicy oraz wody płodowe. Spanie w ciąży na brzuchu jest odradzane głównie ze względu na niewygodę. Brzuch kobiety w późniejszych miesiącach ciąży jest po prostu zbyt duży, by móc wygodnie na nim leżeć. Z pewnością w którymś momencie sama to zauważysz 🙂
Spanie na boku:
Spanie na lewym boku jest jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych pozycji dla kobiet oczekujących dziecka. Sen na boku prawym również jest dozwolony, zwłaszcza gdy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jak na przykład przewidywana duża masa urodzeniowa płodu lub na przykład, gdy kobieta spodziewa się więcej niż jednego dziecka. Warto tutaj zwrócić uwagę, że po prawej stronie ciała znajduje żyła główna. Podobnie jak w przypadku spania na plecach macica, która w II i III trymestrze ciąży przybiera duże rozmiary, może uciskać te naczynie krwionośne, czego efektem mogą być różnego rodzaju problemy zdrowotne. Dlatego też w czasie ciąży zalecane jest byś spała głównie na boku lewym. Pozycja ta jest najbezpieczniejsza, ale również bardzo wygodna, gdy Twój brzuch się powiększa. Jeżeli Twoją ulubioną pozycją do spania, sprzed okresu oczekiwania na dziecko, było spanie na brzuchu lub na plecach, proponujemy byś już od początku ciąży próbowała zasypiać na lewym boku. Dzięki temu będziesz miała czas, by na spokojnie przyzwyczaić się do spania właśnie w ten sposób.
Powszechnie znanym i używanym akcesorium, z którego możesz skorzystać, w przypadku gdy masz problemy z ułożeniem się w łóżku i ze snem, jest poduszka ciążowa. Kształtem najczęściej przypomina ona literę C, tudzież banana lub rogala 🙂 Ogólnie mówiąc, ma wydłużony kształt, który umożliwia prawidłowo ułożyć się do snu. Dzięki niej, nawet na późniejszym etapie ciąży, gdy Twój brzuch będzie większy, będziesz mogła wygodnie położyć się na boku. Poduszka powstała z myślą o przyszłych mamach, by poprawić jakość ich snu. Wiele kobiet oczekujących dziecka chętnie korzysta z tej poduszki udając się na spoczynek. Tak więc jeżeli i Ty chciałabyś wygodniej zasypiać, wypróbuj tego typu poduszkę. Z pewnością posłuży Ci przez okres ciąży, ale możesz korzystać z niej również, gdy maluszek pojawi się już na świecie. Sprawdzi się na przykład, gdy będziesz chciała nakarmić go piersią.
Standardowe czynności życia codziennego, które na ogół nie sprawiają problemu, w ciąży – zwłaszcza, gdy brzuch jest już pokaźnych rozmiarów – mogą być nie lada wyzwaniem. Udając się na spoczynek pamiętaj, by przede wszystkim było Ci wygodnie i byś dobrze się wysypiała. Ma to ogromne znaczenie, zarówno dla Ciebie, jak i maluszka, którego nosisz pod sercem.