Podstawą walki z owadami są środki do stosowania zewnętrznego na ciało. Mogą one mieć różną formę (krem, żelu czy spray), ważne żeby zawierały substancje aktywne, które działają na owady odstraszająco i chronią przed atakiem. Wykorzystywana w nich substancja nie powinna przyczyniać się do podrażnień skóry, dlatego największym zainteresowaniem cieszą się preparaty, które oparte są np. o ester etylowy kwasu butyloacetyloaminopropionowego czy naturalne olejki o udowodnionym działaniu odstraszającym, jak olejek trawy cytrynowej, goździkowy czy eukaliptusowy (w szczególności olejek z eukaliptusa cytrynowego, citronella).
Najlepiej wybierać środki uniwersalne, które jednocześnie odstraszać będą komary, jak i inne owady – meszki, osy, mrówki czy kleszcze. Wybór łagodnego, a jednocześnie skutecznego preparatu jest szczególnie ważny w przypadku dzieci, ponieważ są one wyjątkowo wrażliwe na szkodliwe działanie preparatów chemicznych, takich jak popularny DEET. Rodzice muszą świadomie wybierać bezpieczne preparaty, z których najlepsze mogą być stosowane już od pierwszego miesiąca życia!
Najbardziej powszechnie spotykane i uciążliwe owady to komary. Są to insekty, które natychmiast wyczuwają w pobliżu potencjalną ofiarę, ponieważ są wrażliwe na kwas mlekowy i inne składniki potu, a także reagują na wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu. Oprócz wykorzystywania preparatów zewnętrznych na skórę warto zabezpieczyć swój dom poprzez:
• zamontowanie na oknach i drzwiach gęstej siatki czy moskitiery, co nie dopuści do wpuszczenia owadów do wnętrza,
• zastosowanie preparatu, którego zapach odstraszy owady z domu – w postaci aerozolu, świecy czy fumigatora elektrycznego mocowanego w gniazdku elektrycznym.
• wykorzystanie naturalnych metod odstraszania insektów, jak ustawianie na parapetach talerzyków z plastrami świeżej cebuli, której zapachu owady nie lubią czy zawieszenie w oknie liści pomidorów,
• posadzenie na balkonie, parapecie lub w ogrodzie roślin takich jak pelargonie, kocimiętki, nagietek, bazylia czy mięta, rosnąc niedaleko drzwi czy okien stanowią naturalną barierę dla owadów.
Oprócz posmarowania odsłoniętych części ciała wybranym preparatem odstraszającym owady, warto pomyśleć też o:
• możliwie zabudowanym, luźnym ubraniu, które blokuje insektom dostęp do skóry człowieka,
• unikaniu silnie pachnących perfum, a także kosmetyków czy środków czystości o kwiatowych i owocowych zapachach, ponieważ przyciągają one owady,
• jasnej stonowanej kolorystycznie odzieży – komary przyciąga zapach, ale też ciepło i ciemne lub jaskrawe, kwiatowe kolory,
• regularnym opróżnianiu małych zbiorników wodnych i wszelkich miejsc ze stojącą wodą, które znajdują się np. w ogrodzie, ponieważ to tam rozmnażają się komary,
• specjalnych świecach, spiralach czy pochodniach, które odstraszą owady z najbliższego otoczenia.
Co prawda komary w Polsce nie przenoszą chorób, jednak samo ukąszenie nie jest przyjemne, a jego miejsce jeszcze przez jakiś czas swędzi, dodatkowo może pojawić się reakcja alergiczna. W przypadku komara do rany wraz ze śliną owada jest wpuszczona substancja zapobiegająca krzepnięciu krwi, wywołująca podrażnienie, zaczerwienienie, obrzęk i uczucie świądu. Bardziej bolesne i niebezpieczne są ukąszenia meszek czy os, gdzie w przypadku osoby uczulonej pojawić się może gorączka, opuchlizna, dreszcze, bóle stawów, a nawet zaburzenia rytmu serca. Zawsze trzeba pamiętać, że jeśli po jakimkolwiek ukąszeniu pojawią się niepokojące dolegliwości, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza!
Niestety nie zawsze da się uniknąć ukąszenia, a jeśli już ma miejsce, to:
• nie można drapać miejsca ukąszenia, ponieważ łatwo można w ten sposób wywołać jeszcze większe podrażnienie czy nawet zakażenie skórne,
• należy szybko zastosować środek łagodzący.
Istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych objawów ukąszenia, takie jak smarowanie pastą do zębów, sokiem z cytryny, olejkiem eukaliptusowym czy obłożenie miejsca ukąszenia plastrem cebuli, jednak zawsze warto mieć pod ręką specjalne środki o potwierdzonej skuteczności. Mają one działanie przeciwświądowe, kojące i regenerujące. Dzięki zawartości specjalnie dobranych składników taki preparat stosowany miejscowo daje uczucie chłodu, a także przynosi natychmiastową ulgę, łagodząc swędzenie i pieczenie. Dodatkowo podrażnione miejsce o wiele szybciej się regeneruje.
Profilaktyka ukąszeń kleszczy to temat niezwykle popularny, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że owady te mogą przenosić wiele chorób, w tym najbardziej groźne boleriozę i odkleszczowe zapalenie zapalenie mózgu.
Minimalizacja zagrożenia ze strony kleszczy ma trzy fundamenty:
W miejscach, gdzie istnieje duże zagrożenie napotkaniem kleszczy (las, łąka) należy zabezpieczyć się przed ukąszeniem poprzez odpowiedni ubiór oraz zastosowanie środków odstraszających kleszcze. Odzież powinna szczelnie zakrywać jak największą powierzchnię ciała i lepiej omijać miejsca najbardziej niebezpieczne, jak wysokie trawy czy gęste krzaki. Odsłoniętą skórę należy natomiast pokryć odpowiednim preparatem w formie sprayu czy kremu, który odstraszy owady. Aplikację środka powinno się powtarzać co kilka godzin.
Po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, w tym skórę na głowie, uszy, zagłębienia kolan, pachwiny itd. Ukąszenie zazwyczaj nie jest odczuwane, a im szybciej owad zostanie zauważony, tym mniejsze jest ryzyko zarażenia.
Jeśli doszło do ukąszenia, należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Powinien on być usunięty w całości, najlepiej za pomocą pęsety. Musi on zostać uchwycony jak najbliżej skóry i wyciągnięty jednym zdecydowanym ruchem, prostym lub lekko w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie warto zdezynfekować skórę. Konieczna jest też dalsza obserwacja miejsca ukąszenia, ponieważ jeśli pojawi się obrzęk, zaczerwienienie, gorączka czy bóle mięśni, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
produktów