Nadchodzi czas szczelnego zakrywania ciała wełnianymi swetrami, chowania się pod grubymi płaszczami i otulania szyi miękkimi szalikami. Pomimo chłodów nie możemy jednak zapominać o tym, co znajduje się pod stertą nałożonych na siebie ciepłych ubrań – o skórze. W okresie jesienno-zimowym jej pielęgnacja ma szczególne znaczenie, ponieważ czynniki klimatyczne znacząco i niekorzystnie wpływają na jej stan. Warto w tym czasie przejrzeć swoją kosmetyczkę i poszukać produktów, których stosowanie pomoże naszej skórze zachować dobrą formę. Zestaw kosmetyków rekomendowanych do jesienno-zimowej pielęgnacji powinien być oparty na składnikach, które nie tylko zapewnią skórze elastyczność, ale i zabezpieczą ją przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
W okresie jesienno-zimowym na naszą skórę czai się wiele niebezpieczeństw: niskie temperatury na zewnątrz oraz suche i ciepłe powietrze we wnętrzach. Nawet uwielbiane przez wszystkich rozgrzewające prysznice mogą mieć na nas zły wpływ i wysuszać naskórek. A na tym nie koniec. Na dworze czyha na nas przecież smog, ze wszystkimi swoimi zanieczyszczeniami, które osiadając na skórze, przyczyniają się do nadprodukcji wolnych rodników i rozwoju stanów zapalnych. Do tego dodajmy ciepłe, czasem syntetyczne i nieoddychające ubrania czy choćby maseczki ochronne, do których noszenia jesteśmy zmuszeni w związku z pandemią.
Wszystko to sprawia, że naturalna bariera ochronna skóry zostaje osłabiona. Jeśli zatem w naszym planie dnia nie znajdziemy miejsca dla codziennego rytuału pielęgnacyjnego, nasza skóra z pewnością na tym ucierpi. Pojawią się podrażnienia, nadmierna suchość i uczucie ściągania. Dlatego podstawą jesienno-zimowej pielęgnacji jest oczyszczanie i nawilżanie.
Tylko po jakie produkty sięgnąć? Kluczowe jest nie kolorowe i estetyczne opakowanie, ale to, co zazwyczaj zapisane jest małym drukiem, czyli skład kosmetyku[1]. Jakie substancje powinny nas najbardziej interesować? Przede wszystkim te, które są bezpieczne dla skóry, nie naruszają jej płaszcza hydrolipidowego, nawilżają i łagodzą, a także wzmacniają tkanki.
Zimą nie zapominajmy o ukrytych pod maseczką ustach. One także potrzebują odżywienia. W przeciwnym wypadku zaczną pierzchnąć i pękać. Pamiętajmy, że podczas chłodów, kiedy za oknem panują temperatury bliskie zeru, musimy zrezygnować z preparatów do ust, które w składzie mają wodę. Dlatego wybierajmy produkty z linii specjalistycznych o formule bezwodnej (np. Aquastop balsam do ust). Taka formuła sprawdzi się również w zimowej ochronie skóry najmłodszych (np. LINOMAG® Cold cream).
Emolienty[3] to preparaty zmiękczające, nawilżające i natłuszczające skórę. Ich zaletą jest to, że może je stosować każdy: od najmłodszych, przez osoby z atopowym zapaleniem skóry czy łuszczycą, po ludzi z suchą skórą. Są one polecane szczególnie w pielęgnacji jesienno-zimowej, ponieważ pomagają właściwie nawilżyć skórę oraz chronią ją przed utratą wilgoci. Znajdziemy je pod różnymi postaciami: od żeli, przez kremy, po emulsje.
[1] Jak czytać składy kosmetyków na etykietach? – Ziołolek (ziololek.pl)
[2] Czysta lanolina – właściwości i zastosowanie – Ziołolek (ziololek.pl)
[3] Co to są emolienty? Jak działają? Jak je stosować?- Ziołolek (ziololek.pl)
produktów