Każdy z nas czuje się czasem przepracowany. Brak zachowania zdrowego balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym negatywnie wpływa na nasz nastrój. Uczucie przytłoczenia dotyka również rodziców, którzy na co dzień zajmują się domem i dziećmi. Co robić, aby zachować zdrowy balans?
Work-life-balance oznacza równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Chodzi o to, aby znaleźć odpowiednią proporcję czasu i energii, które poświęcamy na pracę oraz na życie poza nią, takie jak rodzina, przyjaciele, hobby czy relaks. Dzisiejsza technologia sprawia, że często przenosimy zawodowe obowiązki do domu lub zupełnie zapominamy rozgraniczyć pracę i czas wolny, najczęściej w przypadku pracy zdalnej. To zjawisko dotyczy również osób, które w danym momencie nie pracują zawodowo, np. mamy przebywające na urlopie macierzyńskim, które cały swój czas poświęcają na opiece i wychowaniu małego dziecka oraz zajmowaniu się domem, zapominając przy tym o swoich potrzebach.
Gdy jesteśmy przepracowani, nasz organizm może doświadczyć różnych, negatywnych skutków. Najczęściej jest to nadmierne zmęczenie, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, któremu towarzyszy lęk i strach. W tym wypadku warto pamięć, aby nie lekceważyć tych symptomów. Chroniczne zmęczenie, ciągły niepokój czy długotrwała bezsenność mogą być objawami poważnej i niebezpiecznej choroby, jaką jest depresja, którą trzeba skonsultować z lekarzem. Pamiętaj, aby nie bać się rozmowy z psychologiem lub terapeutą!
Nadmiar pracy wpływa też na zwiększenie ryzyka chorób fizycznych, takich jak choroby serca, choroby układu pokarmowego lub układu oddechowego.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że filozofia work-life-balance nie jest surową listą rzeczy, którą powinniśmy stosować w określonych ramach czasowych. Psychologowie uważają, że każdy z nas jest inny, posiada różne potrzeby oraz wartości. Ciężko znaleźć uniwersalne podejście do prawidłowego stylu życia. Dbanie o zdrową równowagę należy więc traktować jako efektywne wykorzystanie czasu, zagłębienie się w samoświadomość i zrozumienie swoich potrzeb. Poniższe przykłady dbania o work-life-balance mogą Cię do tego zainspirować!
Pamiętaj, że nawet jeśli bardzo lubisz swoją pracę, zajmowanie się domem lub poświęcanie całego czasu na jedną rzecz, to Twój organizm w końcu poczuje się tym przytłoczony. Zadbaj o swoje potrzeby. Pamiętaj, że praca i obowiązki nie mogą przysłonić innych, równie ważnych obszarów Twojego życia, które wpływają na jego całokształt. Wprowadzając do swojego życia work-life-balance, warto kierować się zasadą, która mówi, aby być szczerym ze swoimi emocjami i dać sobie czas na chwile wytchnienia.