Jak uczyć dziecko o zdrowiu?
01.07.2019 | Lifestyle
Nasze nawyki kształtują się już od najmłodszych lat. Dlatego tak ważne jest, by zapoznawać dzieci z wszystkimi aspektami zdrowego życia: wizytami u lekarzy, higieną jamy ustnej i zdrowym odżywianiem. Warto sięgać po ilustrowane edukacyjne książki, ponieważ w ten sposób rozwijamy ciekawość naszych pociech oraz inwestujemy w ich dobre nawyki i zdrową przyszłość.
Recepta na zdrowie
Choroby, te lekkie i poważne, nigdy nie są dla dzieci przyjemne. Całe szczęście, że w księgarniach znajdziemy książki dedykowane maluchom, które oswoją ich z wizytami u lekarza i pobytami w szpitalu. Oto najciekawsze z nich:
- Maks dba o zdrowie – Zychla, A. Filipowska (od 2 do 5 lat). To książeczka dla najmłodszych dzieci. Za pomocą barwnych i ciekawych ilustracji opowiada o hipopotamie Maksie, który dzielnie dba o swoje zdrowie. Bohater oswaja dzieci z tym, czego najbardziej się boją: dentysty, szczepienia i zażywania lekarstw. Dzięki niemu nasz maluch odważnie wkroczy w świat zdrowia.
- Inwazja wirusów – A. Zgierun, A. Niemierko (od 4 lat). Dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrażających ich zdrowiu wirusów. Mogą jednak je poznać dzięki tej książce. Opowiada ona o groźnych najeźdźcach z planety Wirs, którzy atakują spokojną planetę Antro. To historia o prawdziwej kosmicznej batalii, która rozgrywa się we wnętrzu człowieka. W toku opowieści i na podstawie ciekawych ilustracji maluchy poznają procesy zachodzące w ich organizmie, dzięki którym ich ciało radzi sobie z nieustannie atakującymi je mikrobami.
- Jak rumianek – A. Czerwińska-Rydel, A. Nowicki (od 3 do 10 lat). Książka opowiada historię młodych pacjentów, w tym Kamila chorego na mukowiscydozę. Podejmuje poważne tematy w przyjazny i czytelny dla naszych pociech sposób. Pomaga oswoić dziecko z chorobą, ponieważ książka powstała z myślą o tych właśnie maluchach, które muszą przebywać w szpitalu i dla których jest to miejsce tajemnicze i przerażające. Pomaga także rodzicom, dla których choroba dziecka zawsze jest trudna. Stąd też jej tytuł – jak rumianek – uspokaja, koi oraz leczy.
Zdrowy brzuszek
Jako rodzice powinniśmy świadomie podchodzić do tematu odżywiania naszych pociech. Tym bardziej, że problem otyłość dzieci w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej poważny. Dlatego nawyki żywieniowe powinniśmy kształtować już od pierwszych dni życia naszych maluchów. Pomogą nam w tym wymienione poniżej książki edukacyjne:
- Dlaczego dzieci jedzą śmieci? – A.M. Poznańska (od 7 do 14 lat). Mała Lukrecja, dla której nie ma tematów tabu, pyta w zrozumiałym dla maluchów języku co jeść, aby nie chorować i żyć zdrowo. Dlaczego dorośli częstują dzieci kolorowymi truciznami? Dlaczego tata Krzysia wyhodował w brzuchu raka? I czy Krzyś wyłysieje, obrośnie grzybami i będzie miał brzuch jak Święty Mikołaj? Książka jest niezwykle ciekawa, a jej przekaz jest prosty: warto dbać, aby dziecko odżywiało się zdrowo.
- Przekroje: owoce i warzywa – A. Sowińska (do 6 lat). Ta książka skutecznie oswaja owoce i warzywa. Pozwala zajrzeć do ich wnętrza i poznać ich mieszkańców: witaminy, minerały, pierwiastki i składniki odżywcze. Dzięki ich personifikacji maluch zaprzyjaźnia się z tymi barwnymi postaciami: złotą rączką Witaminą C, zaczytaną Witaminą B, optymistycznym Magnezem i opiekuńczym Żelazem. Wielkoformatowe ilustracje sprawiają, że pociechy w mig zapamiętują swoich nowych przyjaciół i dowiadują się, że jedzenie owoców i warzyw to samo zdrowie.
Zębiaste poradniki
Spotkanie z dentystą może być dla dziecka prawdziwym wyzwaniem. By nie przerodziło się ono w koszmar warto oswajać dziecko z gabinetem już od najmłodszych lat i uczyć go jak ważna jest higiena jamy ustnej. Oto ilustrowane książeczki, które nam w tym pomogą:
- Biały ząbek – moja pierwsza wizyta u dentysty – Rzonsik, S. Gembalczyk, M. Kołodziej (od 3 do 6 lat). Książka opowiada historię przedszkolaków, które wybrały się do dentysty. Nasz maluch pozna scenariusz takiej wizyty, będzie wiedział czego spodziewać się w gabinecie i jak dbać o zęby. Zaprzyjaźni się także z Wróżką Zębuszką. Warto dodać, że książka jest interaktywna i angażuje dziecko w kolorowanki i ciekawe zadania. Dołączona jest także do niej płyta z filmem edukacyjnym.
- Nawet smok musi myć zęby – I. Rossbach (od 3 do 7 lat). Książka opowiada zabawną historię Marysi, która znalazła płaczącego smoka z wielką dziurą w zębie. Bajka angażuje emocje dzieci i uczy maluchy dbania o higienę jamy ustnej, prawidłowego mycia zębów oraz rozsądnego spożywania słodyczy.
- Dlaczego dorośli mają dziwne zęby? – A.M. Poznańska (od 7 do 14 lat). W książce spotkamy raz jeszcze ciekawską Lukrecję, którą znamy już z Dlaczego dzieci jedzą śmieci? Tym razem prowadzi ona swoje stomatologiczne śledztwo. Pyta o trzecie zęby schowane w szufladzie, dlaczego wujkowi brzydko pachnie z buzi i czy dziurawe zęby można zakleić kolorową plasteliną. Książka w zabawny sposób pokazuje, że dorośli nie zawsze dają dobry przykład dzieciom i że maluchy, na podstawie własnych obserwacji, często wiedzą lepiej co jest zdrowe.