Jak czytać składy kosmetyków na etykietach?
01.10.2019 | Lifestyle
Lubimy ładne i kolorowe opakowania, które w drogeriach walczą o naszą atencję. Tymczasem tym, na co naprawdę powinniśmy zwracać uwagę, jest etykieta produktu i jego skład. Jest ona na kosmetyku właśnie po to, by ją przeczytać i skorzystać z podstawowego prawa wszystkich konsumentów – prawa do informacji. Oczywiście wypisane drobnym maczkiem łacińskie i angielskie nazwy nas do tego nie zachęcają. Warto jednak poświęcić chwilę, by sprawdzić skład kosmetyku. Z naszym poradnikiem wszystko pójdzie łatwo i sprawnie.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ ETYKIETY KOSMETYKÓW?
Kosmetyki towarzyszą nam nieustannie: rano, wieczorem i w ciągu dnia. Mają bardzo bliski kontakt z naszą skórą, a więc i z naszym organizmem. Oddziałują nie tylko na zewnętrzny wygląd, ale również na nasze zdrowie. Dlatego właśnie warto przed zakupem nowego produktu przeczytać jego skład. Etykieta daje możliwość uniknięcia surowców, których nie chcemy stosować. Co ważne, na końcu składu producenci informacje niezwykle istotne dla osób ze skórą wrażliwą i ze skłonnościami do alergii. Współczesny rynek kosmetyczny jest bardzo różnorodny i daje nam możliwość wybrania produktu, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Z powodzeniem znajdziemy więc kosmetyki o podobnym działaniu, które będą się od siebie różniły tylko – i aż – składem. By jednak być świadomym konsumentem i dokonać właściwego wyboru, musimy umieć czytać etykiety.
ETYKIETA ZGODNA Z PRZEPISAMI
Układ etykiety i jej treść wyraźnie określają przepisy[1]. Firmy kosmetyczne muszą oprócz nazwy podać:
- funkcję kosmetyku,
- jego pojemność,
- serię i datę ważności.
- skład zgodny z systematyką INCI*,
- szczególne środki ostrożności.
* Skład kosmetyków musi być opisany zgodnie z międzynarodowym nazewnictwem składników kosmetycznych – ang. International Nomenclature of CosmeticIngredients(INCI), w którym nazwy występują w językach angielskim i łacińskim. Ponadto wszystkie produkty kosmetyczne podlegają notyfikacji w centralnej bazie kosmetyków dopuszczonych do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej.
JAK CZYTAĆ ETYKIETĘ?
- KOLEJNOŚĆ: Niestety, producenci nie mają obowiązku umieszczania na etykietach procentowej objętości danego składnika. Możemy się jednak szybko zorientować w proporcjach składu. Na początku znajdziemy te składniki, których w produkcie jest najwięcej. Kolejne to surowce uzupełniające. Na końcu natomiast znajdują się substancje, których jest najmniej. Przy czym składniki w ilości równej lub mniejszej 1% mogą być wymienione w dowolnej kolejności. Substancje aktywne zatem zostaną tu podane przed konserwującymi i zapachowymi, by konsument odniósł wrażenie, iż jest ich więcej.
- WODA: W wielu kosmetykach na pierwszym miejscu znajdziemy wodę. Niestety nie mamy pewności co do jej procentowej zawartości, tymczasem to ona decyduje o skuteczności kosmetyku i ilości innych, bardziej odżywczych składników. KONSERWANTY: by mógł nam służyć przez długi czas, każdy kosmetyk musi posiadać konserwant. Również naturalne produkty (jeśli nie są to oleje) mają w składzie konserwanty.
- ALERGENY: Na końcu każdego składu znajdziemy alergeny, czyli substancje mogące powodować uczulenie – te sztuczne, jak i występujące w przyrodzie. Na liście substancji uczulających, które muszą wymieniać producenci, znajduje się 26 alergenów.
SZUKASZ BEZPIECZNYCH SKŁADNIKÓW? WYBIERZ:
- Allantoin – alantoina to substancja pochodna kwasu moczowego. Silnie nawilża, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i pieczenie. Wspomaga przy tym proces odbudowy naskórka. Nie wywołuje alergii.
- Tocopheryl Acetate – octan tokoferylu, czyli po prostu witamina E. Jest antyoksydantem, który wzmacnia i uszczelnia tkankę, zapobiegając jej przedwczesnemu starzeniu. Działa odżywczo i wzmacniającą. Chroni skórę, poprawia jej ukrwienie i zwiększa elastyczność.
- Linum Usitatissimum – len zwyczajny zawiera duże ilości NNKT. Jest również bogaty w witaminy A, B, C, D, E i F. Działa kojąco, przeciwzapalnie, rozmiękczająco i przeciwświądowo. Pobudza proces regeneracji skóry właściwej oraz chroni naskórek przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych.
- Panthenol –inaczej prowitamina B5. Występuje naturalnie w ludzkiej skórze, włosach i paznokciach. Jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu i funkcjonowania. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie naskórka, działa także kojąco i regenerująco.
- Zinc Oxide – tlenek cynku posiada właściwości ściągające, przeciwzapalne i osuszające. Jego cenną właściwością jest odbijanie promieniowania UV. Jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, który chroni przed każdym rodzajem promieniowania: UVB, UVA, UVG.
[1] Od 11 lipca 2013 r. obowiązującą wytyczną dla oznakowania produktów kosmetycznych jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009 z 30 listopada 2009 r.