Koniec roku to czas podsumowań. To też najlepszy powód do zmiany złych nawyków. Wszyscy mamy własne pragnienia, jednak na każdej liście planów noworocznych powinny znaleźć się postanowienia dla skóry. Co możemy zrobić, by w Nowym Roku była piękniejsza i miała lepszą kondycję?
Woda to życie. Nasz organizm bardzo jej potrzebuje. Pomaga ona transportować składniki odżywcze oraz usuwać toksyny i produkty przemiany materii. Również nasza skóra, by być zdrowa i piękna, nie może się bez niej obejść. Tymczasem większość z nas w natłoku codziennych obowiązków zapomina o piciu odpowiedniej ilości wody. Dlatego jednym z najważniejszych noworocznych postanowień powinno być picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie.
W parze z właściwym nawodnieniem musi iść zdrowe odżywianie. Powinniśmy zrezygnować z przetworzonej, bogatej w nasycone tłuszcze i proste węglowodany żywności. Zamiast tego na naszym talerzu musi znaleźć się więcej warzyw i owoców, a także orzechów i zimnotłoczonych olejów. Wraz z początkiem roku warto włączyć do diety kiszonki, które pozytywnie wpływają na jelita i dbają o naszą odporność. Fantastyczną bombą witaminową dla skóry są też zielone koktajle.
Promienie słoneczne, nawet zimą, mają fatalny wpływ na naszą skórę. Przyspieszają proces jej starzenia, mogą powodować podrażnienia, a także zwiększają ryzyko pojawienia się nowotworów skórnych. Dlatego w Nowym Roku nie możemy zapomnieć o fotoprotekcji. Wybierajmy produkty przeciwsłoneczne, które chronią przed promieniowaniem UVA i UVB. Unikajmy kosmetyków, które w składzie zawierają oksybenzon (benzofenon-3). Ma on szkodliwy wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i środowisko.
Na półkach sklepowych kuszą nas kolorowe, estetyczne opakowania kosmetyków, które wewnątrz mogą zawierać niebezpieczne i toksyczne substancje. Produkty te mają bezpośredni kontakt z naszą skórą i oddziałują nie tylko na jej zewnętrzny wygląd, ale także na jej zdrowie. Dlatego wraz z początkiem roku powinniśmy zacząć czytać etykiety kosmetyków. Jakich składników poszukiwać na etykietach, które mają pozytywny wpływ na naszą skórę? Alantoiny (Allantoin), witaminy E (Tocopheryl Acetate), pantenolu (Panthenol), tlenku cynku (Zinc Oxide), bogatego w NNKT oleju lnianego (Linum Usitatissimum) oraz innych olejów np. awokado czy oleju macadamia.
W codziennej pielęgnacji skóry demakijaż i oczyszczanie muszą stać się codzienną rutyną. Pierwszym krokiem powinno być dokładne i zarazem delikatne zmycie wierzchniej warstwy makijażu przy użyciu oleju lub płynu micelarnego. Następnie należy umyć twarz i pozbyć się resztek kolorowych kosmetyków, zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i martwego naskórka. Demakijaż i oczyszczanie ważne są szczególnie wieczorem, ponieważ to właśnie w nocy skóra się regeneruje. Zwieńczeniem tego procesu powinna być tonizacja, która przywróci skórze jej naturalne pH i przygotuje ją na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Tak oczyszczoną skórę trzeba odpowiednio odżywić składnikami zawartymi w serum i kremie do twarzy. Nie zapominajmy też o kremie pod oczy i preparacie do pielęgnacji ust (np. Aquastop balsam do ust).
Wszystko, co ma kontakt ze skórą twarzy, powinno być czyste: od dłoni, przez telefon komórkowy, po pędzle do makijażu. Szczególnie na tych ostatnich gromadzą się brud i zastępy bakterii, które są niebezpieczne dla naszej skóry, a w szczególności dla cery trądzikowej i wrażliwej. Dlatego pamiętajmy o czyszczeniu pędzli, najlepiej po każdym makijażu. Wybierajmy naturalne szampony lub zwykłe szare mydło.
Skóra dłoni jest delikatna i niezwykle wrażliwa. Ma niewielką ilość tkanki podskórnej i jest prawie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego bardzo łatwo ją przesuszyć. Jeśli chcemy, by w Nowym Roku była zdrowa i gładka, musimy zacząć dbać o nią ze szczególną starannością. Myjmy dłonie w letniej wodzie z dodatkiem kosmetyków delikatnie natłuszczających. Nawilżajmy je preparatami, które zawierają alantoinę (np. Alation ręce). To właśnie one ochronią, zregenerują, wzmocnią i odmłodzą nasze dłonie. Nie zapomnijmy także o stopach. Smarujmy je codziennie kremem, który przywróci im miękkość i gładkość (np. Alation stopy), a raz w tygodniu zapewnijmy im relaksującą kąpiel połączoną z peelingiem.
Wysiłek fizyczny zwiększa przepływ krwi pod skórą i dotlenia cały nasz organizm. Dzięki ruchowi nasza skóra staje się jędrna i elastyczna, a cera nabiera blasku. Do wyboru mamy całą gamę aktywności: od spaceru, przez jogę, pilates, aerobik, po basen i siłownię. Nie zapomnijmy jednak, że po ćwiczeniach skórę należy delikatnie oczyścić kosmetykiem, który nie naruszy jej warstwy ochronnej (np. Linovit A+E Dermatologiczny żel do mycia z witaminami A i E). Następnie trzeba ją nawilżyć odpowiednim preparatem, który zapobiegnie utracie wody (np. Linoderm Omega balsam).