Jesienne zabawy dla dzieci
14.09.2021 | Lifestyle
Jesień zbliża się wielkimi krokami. Choć poranki i wieczory stają się coraz chłodniejsze, to w ciągu dnia słońce wciąż jeszcze raczy nas ciepłymi promieniami. Warto wykorzystać złotą polską jesień na wspólnie spędzony czas z dziećmi. Wczesnojesienna pogoda sprzyja wyjściu do ogrodu, parku czy lasu. Korzyści jest wiele: od wzmacniania odporności przed zimą, po ogrom dobrej zabawy. Jesienne aktywności to nie tylko frajda dla dzieci, ale też dla całej rodziny. Maluchy z pewnością docenią wspólnie spędzony czas i odkrywanie jesiennych cudów natury.
ZABAWY I AKTYWNOŚCI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
Zabawy na świeżym powietrzu w trakcie jesieni bardzo dobrze wpływają na rozwój malucha. Aktywności ruchowe pomagają mu rozwinąć zmysł równowagi, budować sprawność fizyczną i wzmacniać system immunologiczny. Ponadto zachwyt szkraba nad cudami przyrody, zmieniającej się pod wpływem jesieni, pośredniczą w jego rozwoju poznawczym. Poznaj kilka pomysłów na jesienne zabawy na świeżym powietrzu:
- Jesienny spacer wcale nie musi być nudny. Zabawcie się w poszukiwaczy skarbów. Możecie przed wyjściem przygotować wspólną listę zwierząt i przedmiotów, które musicie odnaleźć. Mogą to być kaczki w parku albo wiewiórki w lesie. Znalezione żołędzie, kasztany, szyszki, kolorowe liście koniecznie przynieście do domu. Przydadzą się do zabawy, kiedy za oknem będzie padał deszcz.
- Wraz z początkiem jesieni na trawie pojawia się sporo kolorowych liści. Inne, wraz z każdym podmuchem wiatru opadają, wirując niczym płatki śniegu. Dla szkraba taki jesienny spektakl to niesamowite zjawisko. Można skakać na sterty zebranych liści lub obsypywać się nimi nawzajem. Z opadniętych liści możecie też stworzyć kolorowe bukiety. Koniecznie dołączcie do nich jarzębinę.
- Jeśli nasz maluch jest nieustraszony, to zaproponujmy mu zabawę w deszczu. Wystarczy ubranie adekwatne do temperatury na dworze (najlepiej na cebulkę), kolorowe kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i parasolki. Dzieciom bieganie i skakanie po kałużach przynosi wiele radości i pozytywnie wpływa na ich zdolności ruchowe.
- Tej jesieni nie może zabraknąć na liście zabaw wyprawy na grzyby. Konieczne będą kalosze, preparat przeciw insektom i wiklinowy koszyk dla malucha. Pozwól, żeby to mały odkrywca pierwszy znalazł swoje trofeum. Pamiętaj też, by poinstruować małego grzybiarza, że zanim dotknie grzyba, powinien spytać dorosłego czy znaleziony gatunek jest jadalny.
- Grzybobranie warto zakończyć wspólnym ogniskiem. Nic tak nie smakuje jak samodzielnie upieczone kiełbaski, chlebek czy jabłka. Pamiętaj, by rozpalać ognisko tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
A JEŚLI JESIENNA AURA NIE DOPISZE…
Jesienna pogoda potrafi być kapryśna. Jeśli całymi dniami pada, warto rozważyć pozostanie w czterech ścianach i zorganizować jesienne zabawy. W domu wcale nie musi być nudno! Poniższe pomysły przydadzą się też, by zająć czas dzieci podczas coraz dłuższych jesiennych wieczorów:
- Najwyższy czas, by wykorzystać skarby znalezione w paku czy lesie. Maluchy uwielbiają puszczać wodze fantazji i z kasztanów, liści oraz wykałaczek tworzyć zwierzęta i ludziki. Do zabawy warto włączyć plastelinę i farbki.
- Maluchy, które lubią się stroić mogą stworzyć własną, naturalną biżuterię z jarzębiny. Wystarczy igła, nitka i owoce tego jesiennego drzewa. Chwila nawlekania i wspaniałe korale oraz bransoletki gotowe! Można nimi obdarować mamę, babcie, a nawet opiekunów z przedszkola.
- Jesienne liście to prawdziwy hit. Każdy z nich ma inny kształt i kolor. Jeśli udało Wam się zebrać wiele liści, to stwórzcie niepowtarzalny zielnik. Przy każdym okazie warto napisać odpowiednią nazwę. W ten sposób dziecko będzie się nie tylko bawić, ale też uczyć.
- Liście przydają się też do wielu prac plastycznych. Mogą posłużyć do wykonania kolorowych pieczątek, rodzinnego portretu czy obrazków ze zwierzętami. Wystarczą farbki plakatowe, kartki i oczywiście liście w różnych kształtach. Wykonanymi jesiennymi dziełami sztuki można ozdobić cały dom. Z pewnością dodadzą koloru wnętrzom, w których z powodu braku słońca będzie coraz bardziej ponuro.
- Dynia zarówno dorosłym, jak i dzieciom kojarzy się nieodzownie z jesienią. Wydrążony środek warto upiec i zaserwować całej rodzinie zdrowy, jesienny posiłek. W skórce natomiast można wydrążyć wybrane przez malucha kształty. Takie dyniowe świeczniki z pewnością wprowadzą w domu przytulny nastrój podczas jesiennych wieczorów.
KONIECZNIE PAMIĘTAJ…
- o zabezpieczeniu przed insektami, od których aż roi się w lasach i parkach. Korzystaj z ochrony przed owadami, która jest bezpieczna dla maluchów. Najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie olejków eterycznych (np. SIO NATURAL®, od 1. miesiąca życia).
- o preparacie łagodzącym dolegliwości występujące po ukąszeniach owadów. Wybieraj żele działające przeciwświądowo, kojąco i regenerująco. Pamiętaj, by zwrócić uwagę, czy można nimi smarować skórę dzieci (np. SIO ŻEL® po ukąszeniu, od 1. roku życia).